KTMM Başkan Yardımcısı Çiygöz'den Kırımlılara koronavirüs uyarısı

22 Mart 2020, 14:55

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı, Ukrayna milletvekili Ahtem Çiygöz dünya çapındaki koronavirüs salgını ve Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki durum nedeniyle Kırımlılara kendilerini izole etme çağrısında bulundu. 

Sosyal medya üzerinden açıklamalarda bulunan Çiygöz, “Dünyayı kapsayan yeni koronavirüs salgınını göz önüne aldığımızda, geçici işgal edilen Kırım’daki durumdan çok endişeliyiz. Rus ceza yetkilileri insanların hayatını ve sağlığını tehlikeye atıyor. İnsanları önemsemek yerine, onların öncelikleri “referandumlar” yoluyla hükûmeti güçlendirmek ve Kuzey Kore gibi totaliter bir rejim yaratmaktır. Tüm dünya karantinalar uygularken, Olimpiyatlar, Dünya Kupası ve benzeri alka açık etkinlikleri iptal ederken, Rusya Zafer Günü törenine hazırlanıyor. İşgalciler yasa dışı şekilde idari sınırı kontrol ederken, Kırım’daki vatandaşlarımızı riske atıyor. Ukrayna’da şu an gereken tedbirler alınıyor, gönüllü hareketleri oluşuyor, pandemi ile mücadeleye iş adamları katılıyor, hastaneler için yeni teçhizat ve gerekli koruyucu ekipman sağlanıyor. ” ifadelerini kullandı. 

KIRIMLILARA KENDİLERİNİ İZOLE ETME ÇAĞRISI

Çiygöz’e göre, Ukrayna’da nüfusu korumak için önlemler alınıyor, ancak işgal edilen Kırım’da bu gibi tedbirler alınmıyor. Milletvekili, eğer bu eylemsizlik devam ederse ve insanların güvenliği, sağlığı ve hayatları riske atılmaya devam ederse, Ukrayna’nın dünya toplumunun etkisini uygulayacağını belirtti.

Yeni koronavirüs salgınını durdurmak için insanlara kendini izole etme çağrısında bulunan Çiygöz, Ukrayna’nın Kırımlıları desteklemek için fırsatlar arayacağını ve pandemi ile mücadelede önlemler konusunda vatandaşları düzenli olarak bilgilendireceğini vurguladı. 

Ahtem Çiygöz
Kırım
KORONAVİRÜS
kovid-19
Bunlara da bakın: