KTMM Başkan Yardımcısı Çiygöz'den Cumhurbaşkanı Zelenskiy’e: Yanukoviç’in gittiği yoldan gitmeyin

07 Mart 2020, 18:09

Ukrayna milletvekili, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Yardımcısı Ahtem Çiygöz, Ukrayna’nın yeni Başbakanı Denis Şmıgal’ın, Rus işgali altındaki Kırım’a su tedariki konusunda yaptığı açıklamaları için Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’e seslendi. Çiygöz yaptığı açıklamada: “Yanukoviç’in gittiği yoldan gitmeyin.” ifadelerini kullandı.

Gazetecilere konuşan Ahtem Çiygöz, “Bu Ukrayna çıkarlarının teslimiyetidir. Yönetim işgal altındaki bölgeye su sağlayarak saldırgana yardım etmek yerine Anayasaya, Kırım Tatar özerkliği olarak Kırım’ın statüsü ile ilgili değişiklikleri dahil etmeli… Putin’in baskısı hissediliyor ve altı aydır duyduğumuz bu tür açıklamalar bence toplumun bilmediği bazı anlaşmalara işaret ediyor. Sayın Başbakan, Kırım Ukrayna’dır.” dedi.

Bunun dışında Çiygöz Kırım Tatar televizyon kanalı ATR’nin finansmanının acil olarak yeniden sağlanması gerektiğini vurgularken, “ATR’nin finansmanının yeniden sağlanmasını başlatmak için Parlamentoya hızlı bir şekilde yasa tasarısı sunulmalı.” diye kaydetti.

KTMM Başkan Yardımcısı Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy’e seslenerek, “Yanukoviç’in yolundan gitmeye çalışmayın. Bu yol sizin için çok kötü bitebilir.” yorumunda bulundu.

KIRIM’A SU VERİLMESİ TARTIŞMASI

Bilindiği gibi Ukrayna’da 5 Mart 2020 tarihinde başbakanlık koltuğuna oturan Denis Şmıgal, bir televizyon kanalında katıldığı program sırasında, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki insanların Ukrayna vatandaşları olduğunu ve yarımadaya su sağlanması gerektiğini söylemişti.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, yeni Başbakan Şmıgal’ın söz konusu açıklamasını, işgali kabul etmeyen ve Ukrayna devletine sadık kalan insanların sırtına vurulan sinsi bir darbe olarak nitelendirmişti.


Ahtem Çiygöz
Kırım'ın işgali
su sorunu
Ukrayna
Bunlara da bakın: