KrımSOS: Kırım'da kaçırılan 15 kişinin akıbeti hala bilinmiyor

Haberler
Anife Bilal
29 Eylül 2020, 18:05
Anife Bilal
29 Eylül 2020, 18:05

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’deki Rusya Büyükelçiliği binası önünde, her ay düzenlenen “Ervin Nerede?” protesto eyleminin 50’ncisi gerçekleşti.

KrımSOS teşkilatı, 28 Eylül 2020’de işgal altındaki Kırım’da kaçırılan ve hala bulunamayan insanlara dikkat çekmek ve ailelerine destek vermek amacıyla düzenlediği eylemlere bir yenisini daha ekledi.

25 Temmuz 2016 tarihinden itibaren her ay, Kıyiv’deki Rusya Büyükelçiliği önünde eylem düzenlenen eylemlerde, Kırım’da kaçırılan şahıslara dikkat çekilmekte. İşgalci Rusya, Şubat 2014’te Kırım’ı işgal ettikten sonra yarımadada toplamda 44 kişi kaçırıldı. Aralarından 6’sı ölü bulundu ve 15’inden bugüne kadar haber alınamadı.

Dün düzenlenen 50. eylemde konuşan KrımSOS teşkilatı analiz uzmanı Yevgen Yaroşenko, “Altı buçuk yıl içinde Rus kolluk kuvvetleri yetkilileri işgal edilen Kırım’da kaçırılan insanlarla ilgili hiçbir etkili inceleme gerçekleştirmedi. Hiçbir olayla ilgili hiçbir şüpheli gözaltına alınmadı. Üç kaçırma olayı ile ilgili Rus kolluk kuvvetleri yetkilileri soruşturma bile başlatmadı. Dokuz kaçırmayla ilgili başlatılan soruşturmalar askıya alındı. Yürütülen beş soruşturma çerçevesinde kolluk kuvvetleri görevlilerinin, kaçırılan insanların akrabaları veya olay tanıklarına  baskı uyguladığını tespit ettik.” diye bildirdi.

KırımSOS teşkilatı uzmanlarının, çoğu vakada Rus işgalci güçlerin kaçırma ile ilgili bağlantılı olduğunu gösteren kanıtlara ulaştığını belirten Yaroşenko, “En az 11 vaka bağlamında Rus işgalci yönetimin faaliyetlerini Uluslararası Ceza Mahkemesinin Roma Statüsü uyarınca insanlığa karşı suç olarak tanımlayabiliriz.” diye kaydetti.

Eylemde konuşma yapan eski siyasi tutsak Kırım Tatarı İsmail Ramazanov, “Bu eylem çok önemli. İşgal altındaki Kırım’da insanların, Ukrayna vatandaşlarımızın kaçırmalarıyla ilgili suçların işlendiğini bilmemiz gerekiyor.” dedi.

ERVİN İBRAGİMOV’UN KAÇIRILMASININ AKABİNDE ONLARCA EYLEM GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Rus işgali altındaki Kırım’da 2016 yılının Mayıs ayında kaçırılan Dünya Kırım Tatar Kongresi Yönetim Kurulu üyesi Ervin İbragimov için düzenlenen “Ervin İbragimov Nerede?” destek eylemi, 25 Temmuz 2016 tarihinden itibaren her ay düzenleniyor. Rusya’nın Kıyiv Büyükelçiliği önünde düzenlenen eyleme, sivil toplum aktivistleri, Kırım Tatarları ve kayıtsız kalmayan Ukraynalılar katılıyor. Eylemciler, Rusya’dan Kırım’da kaçırılan insanların bulunması ve yasa dışı olarak tutuklanan kişilerin serbest bırakılmasını talep ediyor.

DQTK ÜYESİ ERVİN İBRAGİMOV’UN KAÇIRILIŞI

Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Yönetim Kurulu üyesi Ervin İbragimov’un arabası 25 Mayıs 2016 tarihinde sabah saatlerinde Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Bahçesaray şehrindeki evinin yakınlarında kapıları açık bir şekilde bulundu.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celâl, Ervin İbragimov’un kaybolmadan önce 24 Mayıs saat 22.40 civarında babasını arayarak arabasının evraklarının nerede olduğunu sorduğunu ve ondan sonra onunla iletişimin kesildiğini anlattı. Nariman Celal ayrıca, Ervin İbragimov’un 17 Mayıs tarihinde Skoda Octavia arabasını kullanan kimliği belirsiz kişiler tarafından takip edildiğini arkadaşlarına anlattığını bildirdi.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın işgalci Rus yönetimine bağlı olan sözde Soruşturma Komitesi ancak üç gün geçtikten sonra, Ervin İbragimov’un kaçırılmasıyla ilgili soruşturma başlattı.

Ervin İbragimov’un akrabaları, Ervin’i eve getiren kişiye büyük meblağ ödemeye hazır olduklarını bildirdi.

2 Haziran 2016 tarihinde Ervin İbragimov’un pasaportu ve ehliyetinin Bahçesaray’da bulunduğu açıklandı. 3 Haziran 2016 tarihinde Ervin İbragimov’un kaçırıldığı gerçeğini teyit eden yeni görüntüler yayınlandı.

Dünya Kırım Tatar Kongresi’nin Yönetim Kurulu, üyesi Ervin İbragimov’un kayboluşu hakkında yayınladığı açıklamada, söz konusu olaydan, Kırım’ı işgali altında tutan Rusya Federasyonu’nun sorumlu olduğunu vurguladı.