Kremlin yanlısı yönetim, işgal altındaki Kırım'da İngilizce sözlükler yerine Rusça kelimelerin kullanıldığı sözlük hazırladı

Eğitim
Manas
05 Haziran 2022, 15:02
Manas
05 Haziran 2022, 15:02

Rus işgali altındaki Kırım’daki okullarda, İngilizce sözlükler kaldırılarak bunun yerine işgalcilerin kendi hazırladığı bir sözlük öğrencilere dağıtılacak. İşgal altındaki Kırım’ın sözde Parlamento Başkanı, işbirlikçi Vladimir Konstantinov, “Sözlük, Kırım’daki Uluslararası Rus Kültürü Festivali’nin katılımcılarına dağıtılacak.” dedi.

İşgal altındaki Kırım’ın sözde Parlamento Başkanı, işbirlikçi Vladimir Konstantinov, 5 Haziran 2022 tarihinde, yabancı dillerden giren alıntı ve yabancı kelimeleri Rusça ile değiştirmek için bir sözlük hazırlandığını duyurdu. Ayrıca Rus yanlısı Konstantinov, özellikle, İngilizce’den alınan kelimelerin yerine Rusça kelimelerin kullanıldığı bir sözlük hazırladıklarını sözlerine ekledi.

Прокуратура предъявила претензии татарскому языку – Общество – Коммерсантъ

Kırım’da işgalci yönetim tarafından Rusça dili dayatılırken; Kırım Tatar halkı, işgalin başladığı 2014’ten bu yana Rus işgalci yönetimi tarafından, Kırım Tatar dilinde eğitim konusunda baskılara maruz kalıyor.

RUS İŞBİRLİKÇİ KONSTANTİNOV, İNGİLİZCE BAHANESİYLE KIRIM TATAR ÇOCUKLARA RUSÇA ÖĞRENİLMESİNİ PLANLIYOR!

Kırım’ın sözde Parlamento Başkanı Vladimir Konstantinov, İngilizce yerine Rusça kelimelerin sözlükten öğrenilmesine dikkat çekerek, “Yabancı dillerden giren alıntı ve yabancı kelimeleri Rusça ile değiştirmek için bir sözlük hazırladık. Özellikle İngilizce’den ödünç alınan kelimelerden bahsediyoruz. Çünkü, yerli ünlü yazar ve filozoflar eserlerinde Rus dilini hep aşağılıyor” ifadesini kullandı.