Kremlin Sözcüsü Peskov: Kırım, Türkiye ile ciddi fikir ayrılıklarımızın olduğu bir konu

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
05 Aralık 2020, 17:50
Ayyıldız Huri Kaptan
05 Aralık 2020, 17:50

Kremlin Sözcüsü Peskov, Türkiye ile Rusya’nın önemli ölçüde görüş farklılığı gösteren meselelerinin olduğunu dile getirdi. Rusya ile Türkiye’nin tamamen zıt görüşlere sahip olduğu konulardan birinin de Kırım meselesi olduğunu ve bu sorunun her iki devlet arasında ciddi farklılıkların kaynağı olmaya devam edeceğini söyledi.

Rusya Federasyonu Devlet Başkanlığı Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov (Dmitriy Peskov) 4 Aralık Cuma günü gazetecilerin “Kırım konusundaki fikri ayrılıklar Türkiye ile ilişkilere gölge düşürüyor mu?” sorusuna “Türkiye ile Kırım konusundaki görüşlerimiz farklı ama bu, ilişkilerin geliştirilmesine engel değil” diye yanıt verdi.

“KIRIM KONUSUNDA TÜRKİYE İLE TAMAMEN ZIT BİR BAKIŞ AÇISI MEVCUT”

Peskov, “İlişkilerimizde fikir ayrılıkları var. Kırım ciddi fikir ayrılıklarımızın olduğu bir konu, bu konuda tamamen zıt bir bakış açımız mevcut” açıklamasını yaptı ve Kırım’ın Türkiye ile görüşülmediğini, ancak bu konudaki tutumlarını sabır ve istikrarla aktarmaya devam ettiklerini ifade etti.

“İLİŞKİLERİN GELİŞMESİNE ENGEL DEĞİL”

Peskov, Kırım meselesinin iki devlet arasında ciddi görüş farklılıklarının kaynağı olmayı sürdürdüğünü yineleyerek, “Bu durum iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine engel teşkil etmiyor.” diye konuştu.

Ekim ayında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Kırım’ı Rusya’nın bir parçası olarak tanımadığını yinelemişti.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise 2 Aralık’ta Ukraynalı meslektaşı Dmitry Kuleba ile Ankara’da yaptığı görüşmelerin sonucuna ilişkin olarak, Türkiye’nin Kıyiv’in yarımada ile ilgili konuları müzakere etmek için Kırım platformunu yaratma girişimini memnuniyetle karşıladığını bildirmişti.