Kremlin, Navalnıy'ın ifşa ettiği Putin’in devasa sarayını böyle savundu...

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
31 Ocak 2021, 22:42
Ayyıldız Huri Kaptan
31 Ocak 2021, 22:42

Tutuklu Rus muhalif lider Aleksey Navalnıy’ın “Rus tarihinin en büyük yolsuzluk skandalı” diye ifşa ettiği Putin’in sarayıyla ilgili Kremlin Sözcüsü Peskov’dan gelen açıklama dikkat çekti. Peskov tartışmalara konu olan devasa saraya ilişkin açıklamalarında sarayın özel mülk olduğunu ve mal sahiplerinin adını söyleyemeyeceklerini duyurdu.

Rus muhalif lider Aleksey Navalnıy’ın 20 Ocak’ta açığa çıkardığı ve dünya çapında da büyük ses getiren “Putin İçin Bir Saray” başlıklı videoyailişkin 26 Ocak’ta Kremlin’den gelen açıklama dikkat çekmeye devam ediyor. Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in en büyük rakibi olarak bilinen Aleksey Navalnıy’ın gözaltına alınmasından bir gün sonra kişisel Youtube kanalında yayımlanan video ile Rusya liderinin dudak uçuklatan servetinin boyutları ortaya çıkarıldı. Putin’in herkesten gizlenen devasa sarayı hakkında yayımlanan video, ilk gününde 26 milyondan fazla kişi tarafından izlendi. Video, şimdiye kadar ise 90 milyondan fazla kez izlendi. Karadeniz’e kıyısı olan Rusya’nın Krasnodar kentindeki Gelencik Koyu’ndaki Putin’e özel arazideki 2500 dönümlük devasa saray tartışılmaya devam ederken Kremlin’den şok sözler içeren bir yanıt geldi. Rusya Federasyonu Devlet Başkanlığı Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov (Dmitriy Peskov) “Sarayın kime ait olduğunu açıklayamayız” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Peskov, gazetecilerin, devasa arazinin neden iç istihbarat dairesinin koruması altında bulunduğuna ilişkin sorusuna ise yanıtsız bıraktı.

“RUS TARİHİNİN EN BÜYÜK YOLSUZLUK SKANDALI”

Navalnıy, mülkün kime ait olduğu bilgisinin üzerinin kasıtlı olarak örtüldüğünü belirtirken kağıt üzerinde adı geçen mal sahiplerinin böylesine bir yapıyı finanse edecek varlıklarının bulunmadığını savunuyor. Navalnıy, sarayın Putin’in yakın çevresinde bulunan kişiler ve oligarkların devlete aktardığı rüşvetler üzerinden finanse edildiğini öne sürüyor. Söz konusu sarayı “Rus tarihinin en büyük yolsuzluk skandalı” olarak tanımlayan Navalnıyın ekibi, yaptıkları araştırmanın en büyük başarısının, Putin’in asla orada yaşayamayacak olması olduğunu ifade ediyor.

Putin ise 25 Ocak’ta, sarayın kendisine veya yakınlarına ait olduğunu reddetti.

Rus muhalefetinin önde gelen isimlerinden Aleksey Navalnıy, şüpheli bir şekilde zehirlenmesinin ardından tedavi gördüğü Berlin’den Moskova’ya dönüşünde havalimanında girdiği pasaport kontrolünde gözaltına alındı ve tutuklandı. Olaydan bir gün sonra Navalnıy Yolsuzlukla Mücadele Vakfı, dikkatleri üzerine çeken bir video yayımladı. Videoda muhalif lider Navalnıy, Putin’in dudak uçuklatan 1.3 milyar dolarlık devasa sarayını anlattı. 18 bin metrekarelik lüks malikanede, birçok özel odanın yanında bir de gizli kaçış tüneli yer alması dikkat çekti. Navalnıy’ın ekibinin paylaştığı video bir hafta gibi kısa bir sürede 92 milyon kişi tarafından izlendi.

Rusya’da zehirlendikten sonra Almanya’ya gelerek tedavi olan Navalnıy, Rusya’ya döner dönmez tutuklanması üzerine ilki 23 Ocak’ta olmak üzere Rusya’nın çeşitli kentlerinde kitlesel protesto gösterileri düzenlendi. Navalnıy’a destek amaçlı ve Putin karşıtı protestolarda 4 bine yakın kişi gözaltına alındı. Protestoların devamı ise Navalnıy’ın ekibinin çağrıları üzerinde 31 Ocak itibarıyla tekrardan sürdürülüyor.