Kremlin kontrolündeki sözde mahkeme, Kırım Tatar siyasi tutsak Azamat Eyupov için 17 yıl hapis istedi!

Güncel
Manas
06 Temmuz 2022, 23:33
Manas
06 Temmuz 2022, 23:33

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Kremlin kontrolündeki sözde mahkemede, bugün Kırım Tatar siyasi tutsak Azamat Eyupov’un duruşması yapıldı. Duruşmada, sözde savcı Sergey Aydınov, mahkeme duruşunda 59 yaşındaki Eyupov için 17 yıl hapis cezası talep etti.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Kremlin kontrolündeki sözde mahkeme, 4 Temmuz 2022 tarihindeki duruşmada Kırım Tatar siyasi tutsak Azamat Eyupov için 17 yıl hapis cezası istedi. Öte yandan, avukat Emil Kurbedinov, duruşma sırasında Azamat Eyupov’un kendisine savcılık tarafından isnad edilen gruba dahil olmadığını, hiçbir şekilde bahsi geçen toplantıya katılmadığını ifade etti. Avukat Kurbedinov, sözde mahkemenin 18 Temmuz’dan sonra nasıl bir karar vereceğini bekleyip göreceğini dile getirdi.

İşgalci mahkeme bir Kırım Tatarına daha hapis cezası verdi

Ayrıca işgal altındaki Kırım’da Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulanan sözde Hizb-ut Tahrir davası kapsamında alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsaklar Rıza ve Enver Omerov’un ifadelerinin, Azamat Eyupov’un bu toplantıya katılmadığını doğruladığı bildirildi. Avukat Emil Kurbedinov, “Siyaset ve dini konuları konuştular ama Eyupov bu toplantılarda yoktu. Görüşmelerde hiçbiri Kırım’da terör saldırıları veya halka karşı herhangi bir şiddet eylemi planlamadı” ifadelerini kullandı.

KIRIM TATAR YETKİLİLER, TÜM SİYASİ TUTSAKLARIN SERBEST BIRAKILMASINI TALEP ETTİ

Kırım Tatar avukat Emil Kurbedinov, Kırım Tatarlarına yönelik baskıların durdurulmasını ve Kırım’daki tüm siyasi tutsakların serbest bırakılmasını talep etti.

KIRIM TATARLARINA TOPLU BASKIN!

Timur Yalkabov, diğer altı Kırım sakini ile birlikte, 17 Şubat 2021 tarihinde işgalcilerin Karasubazar (Belogorsk), Bahçesaray, Akmescit (Simferopol), Akyar (Sivastopol) ve İçki (Sovyetskoye) bölgesinde düzenlediği toplu baskınlardan sonra alıkonuldu. Alıkonulanlardan biri olan Abdulboriy Mahamadaminov aynı gün serbest bırakıldı. Öte yandan; Lenur Seydametov, Timur Yalbakov, Azamat Eyupov, Yaşar Şihametov, Ernest İbragimov ve Oleg Fedorov hakkında tutuklama kararı alındı.