Kremlin'in Ukrayna'da Rus yanlısı kukla yönetim kurma planları ortaya çıktı

Güncel
Anife Bilal
24 Ocak 2022, 15:52
Anife Bilal
24 Ocak 2022, 15:52

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırı tehdidi gündemi meşgul ederken; Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın, Ukrayna’da Rus yanlısı bir yönetim kurma amacıyla plan yaptığını ileri sürdü. Rusya’nın planlarını değerlendiren Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Liz Truss, “Rusya gerilimi düşürmeli, saldırganlık ve dezenformasyon kampanyalarına son vermeli ve bir diplomasi yolu izlemelidir” ifadesini kullandı.

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın Ukrayna’da Rus yanlısı kukla bir yönetim kurma planı yaptığına ve buna işaret eden kanıtlara ulaşıldığını duyurdu. Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Rus yönetiminin, Ukrayna’yı işgal edip etmemesi konusunu değerlendirirken, Kıyiv’e Rus yanlısı bir lider yerleştirmeyi planladığını gösteren bulgulara ulaştık. Eski Ukrayna Milletvekili Yevgen Murayev potansiyel bir aday olarak görülüyor” ifadelerine yer verildi. Ayrıca, çok sayıda eski Ukraynalı siyasetçinin Rus istihbarat servisleriyle bağlantılı olduğu belirtilerek, “Bunlardan bazıları, şu anda Ukrayna’ya yönelik bir saldırı planlama sürecine dahil olan Rus istihbarat görevlileriyle temasları var” denildi.

“BU BİLGİLER KREMLİN’İN DÜŞÜNCE TARZINA IŞIK TUTUYOR”

Konu ile ilgili açıklama yapan Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Liz Truss, “Bu rapor, Rusya’nın Ukrayna’yı ele geçirmek için neler yaptığına ve Kremlin’in düşünce tarzına ışık tutuyor. Rusya gerilimi düşürmeli, saldırganlık ve dezenformasyon kampanyalarına son vermeli ve bir diplomasi yolu izlemelidir. Birleşik Krallık ve ortaklarının defalarca vurguladığı gibi, Rusya’nın Ukrayna’ya yapacağı herhangi bir askeri saldırı, bedeli ağır büyük bir stratejik hata olacaktır” ifadelerini kullandı.

İsmi geçen Rus yanlısı Ukraynalı politikacı, eski Ukrayna Milletvekili Yevgen Murayev. Murayev, Rus yanlısı söylemleri ile tanınıyor. Ayrıca Murayev, Ukrayna’da Rus yanlısı propaganda yayan Naş adlı televizyon kanalının sahibi.