Kremlin'in Rusya, Suriye ve işgal altındaki Kırım'daki GPS sahteciliği ortaya çıkarıldı

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
29 Mart 2019, 20:30
Mehmet Berk Yaltırık
29 Mart 2019, 20:30

Rusya’nın siyasi ve askeri faaliyetlerini örtbas etmek amacıyla küresel uydu sistemlerini hedef alan faaliyetleri gündeme getirildi.

ABD’de bulunan analiz kuruluşu 4ADS (Center for Advanced Defense Studies) tarafından yayımlanan yeni bir raporda, Rusya, Suriye ve işgal altındaki Kırım’da Rusya’nın uyguladığı GPS (Global Positioning System, Küresel Yer Belirleme Sistemi yahut Küresel Konumlandırma Sistemi) sahteciliği belgelendi.

Raporu Twitter sayfaları üzerinden duyuran kuruluş, “GPS sahteciliği faaliyetlerini ortaya çıkarmak için ISS’den (The International Space Station-Uluslararası Uzay İstasyonu) kamuya açık bilgi ve verileri nasıl kullandığımızı ayrıntılarıyla açıklıyoruz.” ifadelerinde bulundu.

Kuruluşun hem interaktif şekilde hem de pdf dokümanı şeklinde hazırladığı “Above Us Only Stars-Exposing GPS Spoofing in Russia and Syria” (Üstümüzde Sadece Yıldızlar-Rusya ve Suriye’deki GPS Sahteciliğini Teşhir Etme) başlıklı raporunda, Rusya’nın kamuya açık veri ve ticari teknolojileri kullanarak Rusya Federasyonu, Suriye ve işgal ettiği Kırım’da kendi hedeflerini gizlemek için başvurduğu GNSS (Global Navigation Satellite System-Küresel uydu seyrüsefer sistemi) sahtekarlıkları ifşa edildi.

Raporun özetinde şu ifadelere yer verildi:

“GPS ve diğer Küresel uydu seyrüsefer sistem (GNSS), hücresel iletişim ağlarından temel tüketim mallarına, üst düzey askeri sistemlere ve hisse senedi alım satım girdilerine kadar her (alanda) kullanılır. Ancak bu sistemler korunmasızdır: Elektronik savaş (EW) yetenekleriyle konumlandırma, navigasyon ve zamanlama (PNT) verilerine saldırarak, devlet ve devlet dışı aktörler modern ordulara, birinci dünya ekonomilerine ve aynı zamanda (sıradan) tüketicilere ciddi zarar verebilir. Son teknolojik gelişmelerle birlikte bu müdahaleyi gerçekleştirmenin araçları ve metodolojileri artık çoğalma riski altındadır. GNSS saldırıları uygulanabilir, yıkıcı bir stratejik tehdit olarak ortaya çıkıyor.

Bu raporda, Kasım 2018’de sona eren bir EW aktivitesi alt grubu için sona eren bir yıl süren bir araştırmanın; PNT verilerini değiştirmek için meşru GNSS sinyallerini taklit etme veya taklit etme yeteneğinin bulgularını sunuyoruz. Kamuya açık veri ve ticari teknolojileri kullanarak, Rusya Federasyonu, Kırım ve Suriye’de – Rusya Federasyonunun içinde ve dışındaki taktik ve stratejik hedefleri- GNSS sahtekarlığı modellerini tespit edip analiz ediyoruz. Kullanılan temel konumları ve sistemleri geri izlemek için (araştırmada) Rus devletinin mevcut faaliyetlerinin farklı kullanım durumlarını ele alıyoruz.”

Raporda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in korunması amacılığıyla da GNNS sahteciliğine başvurulduğu, Putin’in hareketleriyle tespit edilen sahtekarlıklar arasında yakın bir ilişkinin tespit edildiği aktarılıyor. Bununla ilgili olarak da Rusya Federal Koruma Servisi’nin (FSO-Federal Protective Service) bu etkinliği desteklemek için mobil sistemler işlettiği düşünülüyor. Zira raporu hazırlayanlar “Rus tedarik verilerinin gözden geçirilmesi yoluyla, FSO ile yakından bağlantılı bir şirket tarafından üretilen olası bir mobil sistemi tespit ettiklerini” söylüyorlar.

İşgal altındaki Kırım’daki GNNS sahtekarlığı faaliyetleri ve Rusya’nın bu iş için kullandığı merkezlere ilişkin bilgiler, Suriye’deki Rus askeri üsleriyle ilgili veriler de ilgili raporda yer alıyor.