Kremlin esiri Servet Gaziyev'in sağlık durumu ciddiyetini koruyor

Güncel
E. K.
26 Mayıs 2021, 11:25
E. K.
26 Mayıs 2021, 11:25

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları yetkilisi (Ombudsman) Lyudmıla Denisova, Rusya’nın Rostov bölgesindeki tutukevinde tutulan Kırım Tatar siyasi tutsak Servet Gaziyev’in sağlık durumunun kritik olduğunu bildirdi. Gaziyev ve avukatının gerekli tıbbi bakımın sağlanması ve doktorlar tarafından nitelikli muayene yapılması için yaptığı başvurular tutukevi yönetimi tarafından dikkate alınmıyor.

Rus işgali altında bulunan Kırım’da 2019 yılında alıkonulan ve Rusya’nın Rostov bölgesindeki tutukevinde bulunan 60 yaşındaki Kırım Tatar siyasi tutsak Servet Gaziyev‘in sağlık durumunun kritik olduğu öğrenildi.

Konuyla ilgili sosyal medya hesabında açıklamada bulunan Ukrayna Ombudsmanı Lyudmıla Denisova, 2. derece engelli olan Kırım Tatarının tutukevinde kronik hastalıkları böbrek yetmezliği ve koroner kalp hastalığının şiddetlendiğini ifade etti.

Ayrıca, şiddetli sırt ağrısı nedeniyle Servet Gaziyev’in, mart ayından bu yana Rusya’nın Güney Bölge Askeri Mahkemesinde görülen duruşmalara katılamadığını ve son beş duruşmaya Gaziyev için ambulans çağrıldığını bildiren Denisova, doktorların siyasi tutsağın mahkemeye katılmasının imkansız olduğunu, yataktan kalmaması gerektiğini kaydettiğini aktardı.

Denisova, Gaziyev ve avukatının gerekli tıbbi bakımın sağlanması ve doktorlar tarafından nitelikli muayene yapılması için yaptığı başvuruların tutukevi yönetimi tarafından dikkate alınmadığını vurguladı. Bu nedenle Servet Gaziyev’in dayanılmaz acılar çektiğini söyleyen Ukraynalı Ombudsman, bu durumun işkence ile eşdeğer insanlık dışı muamele olduğunu dile getirdi. Denisova, bu durumun, İnsan Hakları ve Temel Özgürlüklerin Korunması Sözleşmesi’nin 3. maddesini ihlal ettiğinin ve Gaziyev’in duruşmalara katılamamasının etkili yasal koruma hakkını ihlal ettiğinin altını çizdi.

Denisova, Rus mevkidaşı Tetyana Moskalkova’ya, Servet Gaziyev’in hak ihlallerine son verilmesini, gereken tıbbi yardımın sağlanmasını ve kötü sağlık durumu nedeniyle hakkında tutukevinde bulunmakla ilgili olmayan başka bir tedbir alınmasına yardımcı olmasını istedi.

İŞGALCİLERİN KIRIM TATARLARINA YÖNELİK BASKILARI DEVAM EDİYOR

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde 27 Mart 2019 tarihinde, en az 25 Kırım Tatar ailesinin evine toplu baskınlar düzenlendi.

Baskın sonucunda 20 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Ayrıca, evlerinde arama yapılan soydaşlarını desteklemek için evlerin yakınına gelen iki aktivist gözaltına alındı. Bunlardan birine 5 gün hapis cezası, diğerine ise 500 ruble para cezası verildi. Tutuklanan ve ceza verilenlerden birisi de 60 yaşındaki Servet Gaziyev.

28 Mart tarihinde ise Rus işgalcilerin bir gün önce Kırım’da Kırım Tatarlarının evlerine düzenledikleri toplu baskın sırasında yerlerini tespit edemediği 4 Kırım Tatarından 3’ü; Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov ve Vladlen Abdulkadırov Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alındı. Dördüncü kayıp Kırım Tatarı Edem Yayaçikov’un da daha sonra gözaltına alındığı bildirildi. Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi işgalcilerce 27 Mart tarihindeki baskınlar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarları hakkında tutukluluk kararı verdi.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, 30 Mart 2020’de yaptığı açıklamada işgalcilerce rehin alınan 23 Kırım Tatarının Rostov bölgesinde bulunduğunu bildirdi.

İşgalciler, Gaziyev’i Rusya Ceza Kanununun 205.5. maddesinin 2 fıkrası çerçevesinde terör örgütünün (Hizb-ut Tahrir) üyesi olmakla ve Rusya Ceza Kanunu 278. ile 30. maddesi çerçevesinde şiddet kullanarak iktidarı ele geçirme hazırlıkları yapmakla suçluyor.