"Kremlin diyalog istemiyor, sadece kendi tahakkümünü sağlamak istiyor"

Güncel
Anife Bilal
11 Mayıs 2019, 13:04
Anife Bilal
11 Mayıs 2019, 13:04

Ukrayna Başbakanının Avrupa ve Avrupa-Atlantik Entegrasyonundan Sorumlu Yardımcısı İvanna Klimpuş-Tsintsadze, Rusya’nın Kerç Boğazı yakınlarında Ukrayna gemilerine yönelik düzenlediği açık saldırganlık eylemine karşı Avrupa Birliği’nin (AB) verdiği cevabın yetersiz olduğunu ifade etti.

Romanya’nın Sibiu kentinde düzenlenen “Avrupa’nın Geleceği? Modern Gelişiminden Beklentiler” isimli uluslararası konferansta konuşan  Klimpuş-Tsintsadze, “Uluslararası ortaklarımızı Rusya limanlarına, Kırım’ın limanlarına giriş yapan gemilere ayrıca yasa dışı olarak inşa edilen Kerç Köprüsünü kullanan şirketlere de yaptırım uygulamaya davet ediyoruz.” diye kaydetti.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı, Rusya’nın Karadeniz’de Ukrayna gemilerine yönelik düzenlediği saldırı yüzünden uygulanan yaptırımların sadece belirli kişileri etkilediğini belirterek Karadeniz bölgesinin güvenliğinin AB için öncelikli konulardan biri olması gerektiğini vurguladı.

AB’nin herhangi bir tereddütünün Rusya’yı sadece yeni provokasyonlara “teşvik ettiğini” ifade eden Klimpuş-Tsintsadze şu ifadeleri kullandı:

“Bir kere daha rahatsız edici gerçeği hatırlatmak zorundayım; Avrupa’da savaş devam ediyor, her gün Ukraynalı askerler ve sivil halk öldürülüyor. Birleşmiş Milletler’in verilerine göre Rus saldırganlığının başından beri Donbas’ta 13 bine yakın insan hayatını kaybetti. Buna rağmen bazı Avrupa başkentlerinde Rusya ile daha samimi ilişkiler kurma konusu destekleniyor. Kremlin diyalog istemiyor, o sadece kendi  tahakkümünü sağlamak istiyor. Rusya kendi ilkelerini ve “oyun kurallarını” tüm Avrupa’ya yaymak istiyor… AB, Rusya ile olan ilişkilerde değerler ve uluslararası hukuktan ödün verirse, o zaman AB projesinin geleceği olamaz.”

Avrupa Birliği (AB), Kerç Boğazı yakınlarında 24 Ukraynalı askerin esir alınmasıyla sonuçlanan saldırıda yer alan Rus vatandaşlarına karşı yaptırım uygulama kararı almıştı.

RUSYA AZAK DENİZİ’NE GİRMEYE ÇALIŞAN UKRAYNA GEMİLERİNE SALDIRDI

Rusya, Karadeniz’de Kerç Boğazı yakınlarında 25 Kasım 2018 tarihinde güya “karasularının ihlal edildiği” iddiasıyla Ukrayna Deniz Kuvvetlerine ait gemilere silahlı saldırı gerçekleştirdi.

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanlığından yapılan açıklamada, Kerç Boğazı açıklarındaki Rusya Federal Güvenlik Servisine (FSB) ait sınır güvenliği teknesinden Ukrayna savaş gemilerine ateş açıldığı bildirildi. Saldırıdan sonra Ukrayna’ya ait üç gemi Rus özel kuvvetleri tarafından ele geçirildi. Gemide bulunan 24 Ukraynalı asker esir alındı. Saldırı esnasında 3 askerin yaralandığı bildirildi.

Daha sonra Kırım’ın sözde mahkemeleri Ukraynalı askerler hakkında tutuklama kararı aldı. 30 Kasım 2018 tarihinde ise Ukraynalı askerlerin Moskova’daki  tutukevine sevk edildi.

Ukrayna, Rusya tarafından esir alınan askerleri savaş esiri olarak kabul ettiğini açıkladı.

Moskova’nın Lefortovo Mahkemesi, ocak 2019’da esir alınan 24 Ukraynalı askerinin tutuklama sürelerini 3 ay daha uzatma kararı aldı. Mahkemeye çıkarılan tüm Ukraynalı askerlerin kendini savaş esiri olarak adlandırdığı ve Cenevre Savaş Esirleri Sözleşmesine dayanarak ifade vermeyi reddettiği bildirildi.