Kremlin'den referanduma katılımı artırmak için rüşvet!

24 Haziran 2020, 18:00

Ozan Barış ERİM
QHA Ankara

Rusya Federasyonu’nda Rus olmayan halkların haklarını gasp eden ve Vladimir Putin’e ölene kadar devlet başkanlığının yolunu açan anayasa değişikliği referandumuna katılımı artırmak için, Kremlin’in Rus şirketlerine bilgilendirme kampanyası yapması yönünde baskı uyguladığı ortaya çıktı.

Reuters Haber Ajansının ulaştığı üç büyük özel şirkete gönderilen belgelerde, referanduma katılımı artırmak amacıyla, oy merkezleri yakınlarında ev ya da araba ödüllü çekiliş yapılması öngörüyor. Belgelerin kaç şirkete gönderildiği ise bilinmiyor. Kremlin ve Merkezi Seçim Komisyonu, söz konusu iddiaları yanıtsız bıraktı.

PUTİN’İN YAPTIĞI KAMPANYALAR İLK DEĞİL

Putin’in 2018 yılındaki seçim kampanyasında, seçim merkezlerinde ücretsiz yiyecek dağıtımı ve sandık başında fotoğraf çekilmesi gibi bazı uygulamalar yapılmıştı. O dönem yapılan seçimde, çok sayıda kişi oy verdiklerini kanıtlamak amacıyla bu gibi etkinliklere katılmalarının istendiğini ifade etmişti.

OY VERMEK İSTEMEYENLERE BASKI YAPILIYOR

Reuters’ın söz konusu şirketlere gönderilen belgeleri üç ayrı kaynağa dayandırdı. Şirketlerde 2020 Seferberliği başlığı altında gönderilen belgelerde, firma çalışanlarının oy kullanılmaya teşvik edilmeye çalışılıyor. Oy kullanmak istemeyen kişiler, telefonla aranarak ya da mesaj atılarak baskı altına alınıyor.

İLGİLİ HABER:RÜSTEM UMEROV: KIRIM’DA DÜZENLENECEK OLAN REFERANDUM YASA DIŞI

PUTİN’DEN SONRA GELENLER ÜLKEYİ BATIRABİLİR ALGISI

Şirketlere gönderilen belgelerde hassas sorulara yanıtlar başlıklı bir bölümde, “Putin’in iktidarda kalmak için anayasayı değiştirdiği doğru mu?” sorusu yer alıyor. Kişilere sorulan soruya, “Putin kendisinden sonra gelenler, Gorbaçov ve Yeltsin (Eski devlet başkanları) gibi ülkeyi batırmasın diye bunu bizim için yapıyor” yanıtının verilmesi öneriliyor.

PUTİN’İN REFERANDUM PROPAGANDASI!

Belgede yer alan bir diğer konu ise Vladimir Putin’in hiçbir resmi unvan olmaksızın görevde kalabileceği belirtilerek güya “Rusya’nın ulusal lideri” ifadesi yer alıyor. Putin’in böylesine bir algı kampanyası uygulamasının nedeni olarak kamuoyundaki destek oranının yüzde 59 olması olarak görülüyor. Ancak bu rakam, Putin’e göreve geldiği 1999 yılından bu yana verilen en düşük destek oranı olarak biliniyor.

İLGİLİ HABER: https://qha.com.tr/haberler/ercilasun-rusya-anayasasi-turklerin-kazanilmis-haklarini-gasp-ediyor/175550/

“PUTİN KATILIMI ARTIRMAK İÇİN ŞOV YAPIYOR”

Rusya’daki muhalif siyasetçi Yevgeny Roizman ise, Kremlin’in şirketlere yönelik yürüttüğü bu kampanyanın Putin’in yeniden seçilmek amacıyla katılımı artırmaya çalıştığı bir şov olarak nitelendirdi. Roizman’ın Twitter hesabından konuya ilişkin yaptığı açıklamada, yoğun katılım olmayan bir referandum sonucunun hiçbir anlamı olmadığını, referandumda oy vermenin ise utanç verici olduğunu söyledi.

İLGİLİ HABER: ÇUBAROV: KIRIM TATARLARI, KIRIM’DA DÜZENLENECEK OLAN YASA DIŞI REFERANDUMU BOYKOT EDECEK

SEÇİM MERKEZLERİ YAKININDA ÖDÜL ÇEKİLİŞLERİ YAPILACAK

Referandumda oy kullanarak çekilişe katılma hakkı kazananların, vaat edilen ödülleri alabilmek için anayasa hakkında soruları yanıtlaması gerektiği belirtiliyor. Başkent Moskova dahil 80 seçim bölgesinin en az dokuzunda seçim merkezleri yakınında ödül çekilişleri yapılacağı bildiriliyor.

anayasa referandumu
Rusya
Vladimir Putin