KPSS ve diğer sınavlarda koronavirüs önlemleri devam ediyor

Haberler
Ozan Barış Erim
02 Eylül 2020, 17:42
Ozan Barış Erim
02 Eylül 2020, 17:42

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) ve diğer sınavlarda koronavirüsle (Kovid-19) ile mücadele kapsamında alınan önlemlerin uygulanmaya devam ettiğini belirtti. Aygün, “KPSS ve diğer sınavlarımızda Kovid-19 pandemi önlemlerini uygulamaya devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Aygün, yaklaşan KPSS sınavı ve diğer sınavlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Bugün, Twitter hesabından sınavlarda alınan koronavirüs önlemlerine ilişkin bilgi veren ÖSYM Başkanı, “Koronavirüs önlemleri kapsamında, adaylara sınav binası girişlerinde görevliler tarafından maske ve dezenfektan dağıtılacaktır. İsteyen adaylar, kendileri de dezenfektanlarını yanlarında getirebileceklerdir. Sınav görevlilerimize maske ve dezenfektanla birlikte lateks eldiven de dağıtılacaktır. Adaylar ve görevliler kendi maskeleri veya siperlikleriyle de gelebileceklerdir. Kovid-19 ile ilgili durumu olan adaylar HES kodlarından belirlenecek ve Bilim Kurulunun önerisi doğrultusunda Kovid-19 durumlarına göre gruplara ayrılacak ve sınav merkezlerimizde hazırlanan ayrı salonlarda sınava alınacaklar. Bu durumda olup sınav yeri değiştirilen adaylar Başkanlığımız tarafından SMS ile bilgilendirilecektir.” diye kaydetti.

SINAV GÖREVLİLERİN DURUMU TAKİP EDİLECEK

Ayrıca sınav görevlilerinin, koronavirüs durumlarının HES kodları aracılığıyla takip edileceğini bildirdi. Aygün, Kovid-19 durumu belirlenen sınav görevlilerinin, görevlerinin iptal edilerek yerlerine yeni görevlendirmeler yapılacağını duyurdu. 

SOSYAL MESAFE KORUNACAK

Öte yandan, Okul bahçelerindeki yığılmayı önlemek ve sosyal mesafeyi korumak için adaylar ve sınav görevlileri dışında hiç kimsenin okul bahçelerine alınmayacağının altını çizen Aygün, adayların sınav binalarına girişte ve sınav bitiminde binadan çıkışta, sosyal mesafenin korunması için sınav görevlileri tarafından yönlendirileceğinin kaydetti. 

KPSS SINAVLARI NE ZAMAN?

KPSS Alan Bilgisi Testi 12-13 Eylül 2020’de, Genel Yetenek-Genel Kültür-Eğitim Bilimleri oturumları 6 Eylül 2020’de yapılacak.

KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi 20 Eylül 2020’de, Dikey Geçiş Sınavı 9 Ağustos 2020’de uygulanacak.

KPSS; önlisans düzeyinde 25 Ekim 2020’de, ortaöğretim düzeyinde ise 22 Kasım 2020’de yapılacak.