Közaydın, Kırım Tatar çocuklarına kültür ve medeniyetini tanıtıyor

Haberler
Ömer Cihad Kaya
15 Ocak 2020, 18:43
Ömer Cihad Kaya
15 Ocak 2020, 18:43

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, Kırım Tatar çocuklarına Kırım Tatar gelenek ve göreneklerini, kültürel ögelerini tanıtmayı amaçlayan Közaydın isimli sivil toplum kuruluşu, açıldığı günden bu yana pek çok faaliyeti hayata geçirdi.

Kırım Haber Ajansı, Közaydın Merkezi Başkanı Zarema Hayretdinova ve merkezde çalışmalar yapan şair-yazar Elmaz Bahşiş ile Közaydın’ı konuştu.

Kırım Tatar çocuklarına Kırım Tatar kültür ve medeniyetini gerçekleştirdikleri çizgi film ve kitap projeleri ile tanıtmayı amaçlayan Közaydın, 2000 yılında Kırım’da BM Kırım Entegrasyon ve Kalkınma Programı çerçevesinde kuruldu.

Zarema Hayretdinova, Közaydın Merkezindeki faaliyetler hakkında, “Merkezimizin çalışmaları devam ediyor. Son projemiz, ana dilimizde çocuk kitapları hazırlamak ve onları yayımlamaktır. Ayrıca, aile değerleri projemizin ana amacı çocuklarımızla birlikte tarihimizi geleneklerimizi kültürümüzü öğretmek için filmler yapmaktır. “ ifadelerini kullandı.

Ayrıca, şair Elmaz Bahşiş de, faaliyetlerle ilgili, “Közaydın merkezi çerçevesinde “Masal saati” programını başlattık. Ve bu proje kapsamında, Közaydın Merkezi içinde ayrıca bir derleme kitap yayımladık” değerlendirmesini yaptı.