Köstence Belediye Meclisine, Atatürk anıtı teklifi sunuldu

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
29 Eylül 2019, 15:17
Mehmet Berk Yaltırık
29 Eylül 2019, 15:17

Romanya’daki Türkleri temsil eden Demokrat Türk Birliği Partisi Gençlik kolu başkanı Harun Osman, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Köstence’de heykelinin dikilmesi teklifinde bulundu.

Romanya’da yayımlanan Hayat gazetesinin aktardığına göre söz konusu teklif Köstence Belediyesi Meclis Üyesi Seçil Cantaragiu’nun da desteği ile Köstence Belediye meclisine sunuldu.

Konuyla ilgili olarak Romanya Demokrat Türk Birliği’nden yazılı açıklama yapılarak Köstence’de birçok etnisitenin barışçıl şekilde bir arada yaşadıkları, Köstence’nin bu açıdan gurur duyulan ve dünyaya örnek olan bir özellik taşıdığı vurgulandı.

ATATÜRK ANITI İÇİN YER TAHSİS EDİLMESİ TALEBİ

Köstence’de yaşayan Türk azınlığının Atatürk anıtı için Köstence’de bir yer tahsis edilmesi taleplerinin olduğu dile getirilen açıklamada, Köstence belediyesinin kabul etmesi halinde T.C. Dışişleri Bakanlığı ve Türkiye’nin Köstence Başkonsolosluğu aracılığı ile anıt içinAtatürk büstünün Köstence’ye getirileceği bildirildi.

Köstence Belediyesi Meclis Üyesi Seçil Cantaragiu da konuyla ilgili açıklama yaparak birçok ülkede Atatürk’ün heykellerinin olduğunu, hatta Bükreş ve Mecidiye’de de Atatürk heykellerinin olduğunu belirterek, “En fazla Türk azınlığın yaşadığı Köstence’nin Atatürk anıtı için en uygun şehir olduğunu düşünüyorum” dedi.