Kosovalı siyasetçi Haradinaj: BM'ye giremezsek, Arnavutluk ile birleşiriz

Haberler
Ömer Kaya
03 Mayıs 2021, 13:24
Ömer Kaya
03 Mayıs 2021, 13:24

Kosova’nın eski Başbakanlarından, Kosova’nın Geleceği İttifakı (AAK) Genel Başkanı Ramush Haradinaj dikkat çeken bir çıkışta bulundu. Haradinaj, Kosova’nın Birleşmiş Milletler ve NATO’ya üyeliğinin sağlanmaması halinde Arnavutluk ile birleşmesi gerektiğini ileri sürdü.

Halkının büyük bir çoğunluğu Arnavut olan Kosova’da, Arnavutluk ile birleşme söylemleri yeniden gündeme geldi. Dün Kosova’daki bir köydeki etkinliğe katılan Kosovalı siyasetçi, Kosova’nın Geleceği İttifakı (AAK) Genel Başkanı Ramush Haradinaj, Kosova’nın Birleşmiş Milletler (BM) ve NATO’ya üye olamaması durumunda, Arnavutluk ile birleşmesi gerektiğini söyledi.

“NATO’YA ÜYE OLAMAZSAK ARNAVUTLUK’LA BİRLEŞİRİZ”

Kosova’nın BM ve NATO üyeliği hakkında konuşan siyasetçi Haradinaj şunları söyledi:

“Burası, özgürlük ve kurtuluş hareketinin önemli bir yeri. Bu köy, Arnavutlar arasında uzlaşmanın önemini anlayan kişilere sahiptir.  
22 yıl önce bugün, aramızdaki kardeş katliamını bitirdik. Ama çok geçmeden, Miloseviç’in cani rejimiyle yüzleşmek zorunda kaldık.  
Arnavutlar, hiçbir zaman bir güvenlik teşkilatına yakın olmadılar. Bizim için NATO, Arnavutluk’tur. Biz de NATO’ya yakınız! BM ve NATO’ya katılamazsak, kendi NATO’muz olarak bellediğimiz Arnavutluk ile birleşiriz!”