Kosova, "zararlı faaliyet" gerekçesiyle bir Rus diplomatı sınır dışı etti

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
01 Ocak 2022, 15:43
Mehmet Berk Yaltırık
01 Ocak 2022, 15:43

Kosova, ulusal güvenlik gerekçesiyle aynı zamanda ülkedeki Birleşmiş Milletler (BM) misyonunun üyesi olan bir Rus diplomatın sınır dışı edildiğini duyurdu.

Kosova yönetimi, ulusal güvenlik gerekçesiyle ülkedeki Birleşmiş Milletler (BM) misyonu üyesi bir Rus diplomatın sınır dışı edildiğini duyurdu. Kosova Dışişleri Bakanı Donika Gërvalla-Schwarz, 31 Aralık 2021 tarihinde sosyal medya üzerinden, Birleşmiş Milletler Kosova Geçici Yönetim Misyonu (UNMIK) üyesi olan bir Rus diplomatın istenmeyen kişi (persona non grata) ilan edildiğini açıkladı.

Kosova Haber’in aktardığına göre Bakan Gërvalla-Schwarz , konuyla ilgili bahsi geçen Facebook mesajında, “Kosova Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu’nun bölgemizdeki istikrarsızlaştırıcı çabalarını engellemek için uluslararası müttefikleri, özellikle Amerikalılar, Avrupalılar ve NATO ile daha da yakın işbirliğine devam edecektir. Kosova Cumhuriyetinin NATO’ya, AB’ye ve ardından BM’ye üyelik yolundaki kararlılığı ve yolu geri döndürülemez” diye kaydetti.

Kosova Dışişleri Bakanı, kararı uygulamak için kolluk kuvvetlerini bilgilendirdiğini söylerken Rus diplomatın adını ve sınır dışı edilme gerekçesinin detaylarını açıklamadı.

DAHA ÖNCE DE İKİ RUS DİPLOMAT SINIR DIŞI EDİLMİŞTİ

Ülke bundan önce de iki Rus diplomatı sınır dışı ettiklerini bildirmişti. Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, 22 Ekim 2021’de yaptığı açıklamada, Rusya’nın Priştine’deki İrtibat Bürosu’nda çalışan iki Rus yetkilinin istenmeyen kişi (persona non grata) ilan edildiğini duyurmuştu.

Balkan Insight’ın aktardığına göre, Rus yetkililerin isimlerini ve görevlerini açıklamayan Osmani, kararın “Kosova’nın ulusal güvenliğini ve anayasal düzenini tehlikeye atan zararlı faaliyetleri” nedeniyle alındığını söylemişti. Osmani açıklamasına şu sözlerle devam etmişti: “Kosova Cumhuriyeti kurumları, Rusya Federasyonu ve uydularının bölgedeki kötü etkisine karşı mücadelede kararlıdır, bu da bizim ve ABD (Amerika Birleşik Devletleri), NATO ve Avrupa Birliği’nin (AB) kazanımlarını yok etmeyi amaçlamaktadır. Kosova ve bölgemizin Rusya Federasyonu’nun istikrarsızlaştırıcı emellerine yenik düşmesine yönelik her türlü girişimi önlemek için Amerikalı ve Avrupalı müttefiklerimizle yakın işbirliğine devam edeceğiz.”

Rusya’nın, Sırbistan’ın en yakın müttefiki olduğu ve Kosova’nın 2008’de Sırbistan’dan bağımsızlık ilanını ilk kınayanlar arasında yer aldığı, o zamandan beri Belgrad’ın politikalarıyla uyumlu şekilde Kosova’nın uluslararası kurumlara üyeliğine karşı oy kullandığı biliniyor. Bununla birlikte, Kosova’yı tanıyan diğer ülkeler normal elçilikler açarken, Rusya yönetimi Kosova’da bir İrtibat Bürosu altında diplomatik varlığını sürdürüyor.