Hahn, Kosova ve Sırbistan arasındaki anlaşma ihtimalini açıkladı

Haberler
_QHA Ankara
15 Nisan 2019, 20:54
_QHA Ankara
15 Nisan 2019, 20:54

Avrupa Birliği (AB) Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn, ABD’nin başkenti Washington’da katıldığı bir konferansta Kosova ve Sırbistan arasında olası bir anlaşmanın varlığından bahsetti.

Hahn, geçen hafta Washington’da katıldığı bir konferansta aynı zamanda Yunanistan ve Kuzey Makedonya arasında varılan anlaşmadan ve bu anlaşmada ABD ile AB’nin gösterdiği başarısından söz etti.

HAHN: KUZEY MAKEDONYA MODEL OLABİLİR

Hahn, konuşmasında Makedonya ismi konusundaki anlaşmazlığın çözülmesinin Kosova ve Sırbistan arasındaki diyalogda da çözüm modeli olabileceğine işaret etti.

Kosaova ve Sırbistan arasında olası bir anlaşmadan, özellikle de “sınırların düzeltilmesi” olasılığından da konuşan Hahn, yasal bağlayıcı bir anlaşmanın sınırlar ötesi alanları kapsayabileceğini ve bu anlaşmanın özünde topluluklar haklarına saygının gösterilmesi gerektiğini belirtti.

BAŞBAKAN HARADİNAJ, HAHN’A TEPKİ GÖSTERDİ

Başbakan Ramush Haradinaj, AB Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn’ı eleştirdi.

Haradinaj, Hahn ve Mogherini’nin sınırlar ve topraklardan konuşmuş olmamaları halinde bugün Kosova ve Sırbistan arasında bir anlaşmaya varılabileceğini söyledi.

Haradinaj, “Mogherini ve Komisyoner Hahn’ın hatalarının devam etmesi AB ve Balkanlara bir yıl kaybettirmiştir. Sınır ve topraklardan konuşmasaydılar belki de bir anlaşmaya varılırdı. Sınırlar ve toprak konusunun görüşülmesi imkanının açık bırakılmasına dair bir açıklama, Avrupalıların yanlış yönde seyrettikleri politikanın devamıdır” dedi.

Kosova Başbakanı, sınırlar için tartışmalarla 2019 yılında da bir anlaşmaya varılmasını beklemediğini, bu konuda sadece geriye gidildiğini ifade etti. Haradinaj, devlet heyetinin de sınırlar konusunu müzakere etme yetkisi olmadığını sözlerine ekledi.