Kosova liderlerinden sınır açıklamaları: Arnavutluk ve Sırbistan yaklaşımları

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
10 Mayıs 2019, 21:38
Mehmet Berk Yaltırık
10 Mayıs 2019, 21:38

Kosova sınırlarıyla ilgili tartışmalar çerçevesinde Kosovalı liderlerin son açıklamaları konuşuluyor. Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, Arnavutluk-Kosova sınırına ilişkin beyanatta bulunurken, Sırbistan’la sınır değişimine ilişkin tutumunda ısrarcı olduğunu belirtti.

Başbakan Ramush Haradinaj ise Sırbistan-Kosova diyalog sürecinin idaresinin Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’den alınmasını sınır tartışmaları çerçevesinde olumlu bir adım olarak değerlendirdi.

CUMHURBAŞKANI THAÇİ: KOSOVA-ARNAVUTLUK ARASINDAKİ SINIR KALINTILARI KALDIRILMALI

Cumhurbaşkanı Thaçi, Kosova ile Arnavutluk’u birbirinden ayıran sınırın kaldırılması yönünde çağrıda bulundu.

İki ülke arasındaki Morina sınır noktasının Kosova ile Arnavutluk’u haksız yere ayırdığını ve bu sınırın halkın iradesi dışında kurulduğunu belirten Thaçi, konuyla ilgili sosyal medya aracılığıyla şu açıklamayı yaptı:

“Kosova ile Arnavutluk’u birbirinden haksız (yere) ayıran Morina hudut kapısından daha yeni geçtim. Bu sınır Kosova ve Arnavutluk’un iradesi dışında belirlenmiştir. Bu sınır kalıntıları sonsuza dek kaldırılmalıdır. Kosova ve Arnavutluk Avrupa standartları çerçevesinde malların serbest dolaşımına sahip olmalıdır. Kosova ve Arnavutluk kurumları zaman kaybetmeden bu tür kararları alma cesareti göstermelidirler!”

CUMHURBAŞKANI THAÇİ: “SAVAŞ OLABİLİR ANCAK TOPRAK İHLALİ OLMAZ”

Cumhurbaşkanı Thaçi, Klan adlı Kosova televizyonuna verdiği demecinde, Kosova ile Sırbistan arasında herhangi bir sınır bölünmesinin gündeme getirilmemesine ilişkin tavırlarını koruyacaklarını ifade etti.

Thaçi konuyla ilgili olarak şu sözleri kaydetti: “Görüşme masasında hiç kimse resmi olarak böyle bir şeyi gündeme getirmedi. Kosova toprağının bir santimetrekare bile bölünmesinin tartışılacağı bir masada kesinlikle olmayacağım. Ben, Kosova Cumhuriyeti Silahlı Güçlerinin Baş Komutanıyım savaş olabilir, ancak Kosova toprağı ihlal edilemez. Bölünme yok, toprak değişimi yok, Sırp Belediyeler Birliği yok, aynı zamanda Kosova’da Sırp Cumhuriyetinin kurulması da söz konusu olamaz.”

Cumhurbaşkanı Thaçi, “Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç’in Preşova Vadisinin Kosova’ya verilmesini neden kabul etmesi gerekir?” şeklindeki soruya cevap olarak, Sırp muadilinden tedirgin olmadığını, Vuçiç için Avrupa Birliği’ne katılımın önemli olduğunu ve Sırbistan’ın Kosova’yı tanımadan AB hedefinde ilerleyemeyeceğini ifade etti.

BAŞBAKAN HARADİNAJ: KOSOVA BÖLÜNME DAHİL BÜYÜK TEHLİKELERİ ATLATTI

Başbakan Ramush Haradinaj, Berlin Zirvesinin en büyük başarısının Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin Sırbistan-Kosova arasındaki diyalog süreciyle ilgili görev süresinin sonlandırılması olduğunu söyledi.

“Berlin zirvesi Kosova için çok başarılı ve faydalıydı, çünkü Mogherini diyalog sürecinden alındı” şeklinde konuşan Haradinaj, Mogherini’nin süreçten uzaklaştırılmasıyla Kosova için bölünme dahil büyük tehlikelerin atlatıldığını ifade etti.

Şimdiki sürecin Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un sorumluluğunda olduğunu belirten Başbakan Haradinaj, bunun büyük bir başarı olduğunu çünkü Kosova’yı herhangi bir kötü anlaşma ile şaşırtabilecek olası bir diyalog ihtimalinin bulunmadığını söyledi.