Kosova, "zararlı faaliyetler"i sebep göstererek iki Rus yetkiliyi sınır dışı etti

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
24 Ekim 2021, 16:50
Mehmet Berk Yaltırık
24 Ekim 2021, 16:50

Rusya’nın bölgedeki “kötü niyetli etkisine” değinen Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, ismi açıklanmayan iki Rus yetkilinin “ulusal güvenliği tehlikeye atan zararlı faaliyetler” nedeniyle sınır dışı edildiğini söyledi.

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, 22 Ekim 2021’de yaptığı açıklamada, Rusya’nın Priştine’deki İrtibat Bürosu’nda çalışan iki Rus yetkilinin istenmeyen kişi (persona non grata) ilan edildiğini duyurdu.

Balkan Insight’ın aktardığına göre, Rus yetkililerin isimlerini ve görevlerini açıklamayan Osmani, kararın “Kosova’nın ulusal güvenliğini ve anayasal düzenini tehlikeye atan zararlı faaliyetleri” nedeniyle alındığını söyledi. Osmani açıklamasına şu sözlerle devam etti: “Kosova Cumhuriyeti kurumları, Rusya Federasyonu ve uydularının bölgedeki kötü etkisine karşı mücadelede kararlıdır, bu da bizim ve ABD (Amerika Birleşik Devletleri), NATO ve Avrupa Birliği’nin (AB) kazanımlarını yok etmeyi amaçlamaktadır. Kosova ve bölgemizin Rusya Federasyonu’nun istikrarsızlaştırıcı emellerine yenik düşmesine yönelik her türlü girişimi önlemek için Amerikalı ve Avrupalı müttefiklerimizle yakın işbirliğine devam edeceğiz.”

Rusya’nın, Sırbistan’ın en yakın müttefiki olduğu ve Kosova’nın 2008’de Sırbistan’dan bağımsızlık ilanını ilk kınayanlar arasında yer aldığı, o zamandan beri Belgrad’ın politikalarıyla uyumlu şekilde Kosova’nın uluslararası kurumlara üyeliğine karşı oy kullandığı biliniyor. Bununla birlikte, Kosova’yı tanıyan diğer ülkeler normal elçilikler açarken, Rusya yönetimi Kosova’da bir İrtibat Bürosu altında diplomatik varlığını sürdürdü.