Kosova hükumetine Rus medyasındaki dezenformasyona karşı mücadeleye başlama çağrısı

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
11 Eylül 2021, 20:01
Mehmet Berk Yaltırık
11 Eylül 2021, 20:01

Priştine merkezli bir düşünce kuruluşu tarafından hazırlanan raporda, Kosova hükumetine Rus medyasının Kosova’nın egemenliğini hedef alan anlatılara karşı çıkmak için harekete geçme çağrısı yapıldı.

Kosova’da hükumete, Rus medyasındaki dezenformasyona karşı mücadele çağrısında bulunuldu. Balkan Insight’ın aktardığına göre, Kosova Politika Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (KIPRED-Kosovar Institute for Policy Research and Development) tarafından 7 Eylül 2021’de,Rus medyasının dezenformasyonunun Kosova’nın egemenliğine zarar verme potansiyeli hakkında bir rapor yayımlandı. Raporda Kosovalı yetkililere Rus dezenformasyonuna karşı koymak için BM (Birleşmiş Milletler) üye ülkelerine uygun bir strateji ile hitap etmeye çağrısı yapıldı.

“RUSYA’NIN KOSOVA’YA KARŞI DİPLOMATİK SAVAŞI”

Kosova Politika Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü genel müdürü Lulzim Peci düzenlediği basın toplantısında, yetkililerin “Rusya’nın Kosova’ya karşı diplomatik savaşı” olarak adlandırdığı realiteye karşı hiçbir şey yapmadığını dile getirerek, “Kosova kurumlarının tepkileri, Rusya’ya karşı nasıl hareket edileceğine dair uygun bir politika olmadan geldi ve aynı kurumlar Rus devleti hakkında herhangi bir anlatı oluşturmadı” dedi.

“Kosova Gözlemi: Rus Diplomatik Savaşı ve Medya Dezenformasyonu” başlıklı raporda, bu yıl 1 Haziran-15 Ağustos tarihleri arasında Rusya’da yayınlanan açıklamalar, basın toplantıları, makaleler ve diğer belgeler mercek altına alındı. Peci, rapora göre Kosova ile doğrudan veya dolaylı olarak ilgili Rusya kaynaklı 500 haber makalesinden yüzde 96 veya yüzde 19,2’sinin yanlış bilgi içerdiğini söyledi. Rapora göre en fazla yanlış bilgi içeren makaleler; Sputnik Sırbistan’da (71 makale), TASS’da (dokuz), Russia Today’de (dört), UNZ’de (dört), Sputnik International’da (üç), Russian Insider’da (iki), The Duran (iki) ve Newsfront’ta (bir) yayımlandı.

“RUS MEDYASI KOSOVA’NIN EGEMENLİĞİNİ HEDEF ALIYOR”

Raporda, Rusya’nın Kosova egemenliğini ve Batı ülkelerinin Kosova ve bölgedeki angajmanını baltalamaya, eski Yugoslavya’daki savaş suçlarıyla ilgili anlatıları değiştirmeye, böylece uluslararası adaletin temellerini tahrif etmeye çalıştığı sonucuna varılıyor. Rus basınında çıkan makaleler ayrıca Kosova’yı yerel Sırplara ve Sırp Ortodoks Kilisesi’ne baskı yapmak ve Sırp Çoğunluklu Belediyeler Birliği kurma anlaşmasına saygısızlık etmekle suçluyor.

Bununla birlikte raporda, Washington’da Kosova’nın aktif olarak uluslararası örgütlere üyelik aramaması ve Sırbistan’ın Kosova’nın tanınmasına karşı kampanya yürütmemesi konusunda kararlaştırılan moratoryumun sonunda kritik bir anın geldiği konusunda uyarıda da bulunularak, “Bu, Rusya tarafından Sırbistan ile birlikte Kosova’nın tanınmaması adına agresif bir kampanya yürütmek için kullanılabilir” denildi.