Kosova Demokratik Türk partisi lideri Fikrim Damka: Lahey mahkemesinde UÇK'nın temiz çıkacağına inanıyoruz

Güncel
Aybala Polat
08 Kasım 2020, 15:24
Aybala Polat
08 Kasım 2020, 15:24

Hazırlayan: Aybala Polat – QHA

Kosova Cumhuriyeti, başta eski Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Taçi olmak üzere, eski meclis başkanları Jakup Krasniçi, Kadri Veseli ve milletvekili Recep Selimi Hollanda’nın Lahey Kosova Savaş Suçları Özel Mahkemesi tarafından yargılanmak üzere tutuklanmış olmasının sarsıntısını yaşıyor.

Bosna savaşının akabinde 1998-1999 yılları arasında Kosova’da Sırp güvenlik güçleri ve Kosova Kurtuluş Ordusu ( UÇK ) arasında yaşanana kanlı savaşta savaş suçu işledikleri iddiasıyla yargılanacak olan Kosova Kurtuluş Ordusu liderlerinin Kosova Özel Savcılığı tarafından haklarında hazırlanan iddianameleri mahkeme tarafından kabul edildi.

Sivillerin öldürülmesi, yasadışı organ kaçakçılığı gibi suçlardan yargılanacak olan Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Taçi, “Mahkeme karşısına Cumhurbaşkanı olarak çıkmayacağım. Devletimin bağımsızlığını korumak için bugün istifa ediyorum” diyerek Cumhurbaşkanlığı görevinden ayrıldı.

Eski Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Taçi

“KOSOVA’NIN BAĞIMSIZLIĞINI İLAN ETTİKTEN SONRAKİ DÖNEMLERİ HEP ÇALKANTILIYDI”

Kosova’nın hem iç hem de dış politikasını etkileyecek olan bu önemli gelişmeleri, Kosova Türklerinin seçilmiş temsilcisi Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Genel Başkanı ve Kosova Meclisi başkan vekili Fikrim Damka, 7 Kasım 2020’de QHA’ya (Kırım Haber Ajansı) verdiği demeçte değerlendirdi.

Damka, Kosova’daki son siyasi gelişmelere ilişkin, “Kosova’da siyaset ve siyasi gelişmeler hiç durmadı. 2000’li yıllar, Kosova’nın bağımsızlığını ilan ettikten sonraki dönemleri, siyasi sahnede hiç duraksama yaratmadı, hep çalkantılıydı. Fakat bu son dönemlerde daha da fazla artmaya başladı. Biliyorsunuz son parlamento seçimlerinden sonra daha bir yıl dolmadan Kosova’da iki farklı hükumet kuruldu. Son olarak ta Lahey’de kurulan Kosova Savaş Suçları Özel Mahkemesinin eski UÇK mensuplarını yargılama kararı ve akabinde Cumhurbaşkanının da bu yargılanacaklar arasında olması nedeni ile istifası Kosova’da siyaseti çok fazla hareketlendirdi. Bu çalkantılı dönemde bir de pandeminin etkisini artırması, ekonomik krizin ortasında ki bir dönemde yaşanan bu siyasi kriz elbette çok kaygı verici. Herkesin de daha fazla düşünmesini gerektirdiğine inandığım bir süreç. Tabi ki hükumet ve kurumlar görevlerine aynı sorumluluk bilinci ile devam edecekler. Kurumlarda herhangi bir boşluk veya karmaşıklık mevcut olamaz. Meclis başkanı Vjosa Osmani anayasanın getirdiği yükümlülükler çerçevesinde Cumhurbaşkanlığı görevini geçici olarak devraldı. Elbette bundan sonra ki süreç biraz farklı işleyecektir ama yapılması gerekenler yapılacaktır.” diye kaydetti.

“ÜMİDİM ARNAVUT PARTİLERİN BİR İSİM ÜZERİNDE ANLAŞMA SAĞLAMASI ÜZERİNE”

Yeni cumhurbaşkanının seçilmesi sürecini değerlendiren Damka, pandemi şartlarının erken genel seçimlerin yapılması için elverişli bir zemin oluşturmadığını söyleyerek ülkedeki Arnavut partilerinin bir isim üzerinde anlaşma sağlaması hususunda ümitli olduğunu belirti. Damka değerlendirmesinde şu ifadelerde bulundu:

“Yeni Cumhurbaşkanın seçilmesi elbette biraz zaman alacak ama yeni yıla kadar seçileceğini tahmin ediyorum. Eğer seçilmezse zaten 45 gün içerisinde erken parlamento seçimleri olacaktır. Büyük Arnavut siyasi partilerin bu süre içerisinde bir konsensüs sağlamaları gerekir. Çünkü ekonomik, pandemi, sağlık gibi büyük kaygıların bulunduğu bir ortamda birleştirici bir siyaset izlenmeleri gerekir. Biz de parti olarak her zaman olduğu gibi yapıcı rolümüzü üstlenmeye hazırız. Cumhurbaşkanının seçilmesi için 80 vekilin oyu gerekli. Bu bu dönem gerçekleşmeli. Eğer erken seçimler gerçekleşirse ve Arnavut siyasi partilerin kazanacağı milletvekili tahminlerime göre de bir sonra ki dönemde Cumhurbaşkanını seçmek zor olacaktır. Bu Kosova’nın çok daha derin siyasi krizlere girmesine yol açar, bu da en çok halkı olumsuz etkileyecektir. Ümidim Arnavut partilerin bir isim üzerinde anlaşma sağlaması üzerine. Ki zaten hem kış hem de pandemi şartları erken genel seçimlerin yapılmasına hiç de elverişli bir zemin yaratmıyor.”

“LAHEY MAHKEMESİNİN SONUCUNDA DA UÇK’NIN TEMİZ OLARAK KALACAĞINA İNANMAKTAYIM”

Tutuklanan Taçi ve diğer UÇK liderlerinin vatanlarını korumak için mücadele ettiklerini ifade eden Fikrim Damka, Lahey mahkemelerinde yargılanacak Kosovalı politikacıların durumları hakkında da fikirlerini şu şekilde özetledi:

“Lahey’deki sürece gelirsek kurulan bu mahkeme yıllardır faal. Fakat sonuç itibariyle bu tarihlere denk getirildi. Mevcut ilk suçlamalar belki de daha başka isimleri de kapsayabilir. İddia makamları UÇK’nın 98-99 yılları arasında halka karşı işlenmiş suçların olup olmadığının yargılanmasını istiyor. Yargı süreci başlayacak. Biz kimsenin yargı süreci tamamlanmadan suçlu olduğuna inanmayız. Bir diğer inancımız da Cumhurbaşkanından tutun da diğerlerine kadar hiç birinin bir savaş suçu işlemediği yönündedir. UÇK kendini ve vatanını temiz bir şekilde savunmuştur, Lahey mahkemesinin de bu suçlamaları temize çıkaracağına inanıyorum. Eğer bir suç işlenmiş veya birileri suç işlemişse de bunu yine Lahey mahkemesi ortaya çıkaracaktır. Ama bizim her zaman savunduğumuz konu bireysel yapılan suçlamaların UÇK’ya mal edilmemesi. UÇK savaş kurallarının gerektirdiklerini tam olarak yerine getirmiş ve bu şekilde mücadelesini sürdürmüş bir yapıdır. Lahey mahkemesinin sonucunda da UÇK’nın temiz olarak kalacağına inanmaktayım.