Kosova'da Thaçi'den yeni hükumete destek sözü

22 Ocak 2020, 17:55

Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, ülkenin Avrupa Birliği (AB) ve Kuzey Atlantik İttifakı’na (NATO) üye olma çabalarının daha ileriye taşınması için hükumeti kurmakla görevlendirilen adayla işbirliğini sürdürme taahhüdünde bulundu.

İsviçre’nin Davos şehrinde düzenlenmekte olan Dünya Ekonomi Forumu’na katılan Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi “Bloomberg” dergisine verdiği demeçte, Kosova’nın yakında yeni hükumete sahip olacağını söyledi. Thaçi, “Amacımız, imkanlar dahilinde Avrupa entegrasyonuna doğru ilerlemek ve NATO üyesi olmaktır.” diye belirtti.

KOSOVA – SIRBİSTAN İLİŞKİLERİNDE BÜYÜK ADIM

Cumhurbaşkanı Thaçi, Amerika Birleşik Devletleri (AB) ara buluculuğunda Priştine ve Belgrad arasında uçak seferlerinin tekrar başlamasına imkan sağlayan Kosova ile Sırbistan arasında Pazartesi günü imzalanan anlaşmayı da selamladı.

Thaçi, 1998-1999 savaşından sonra iki ülke başkentleri arasında uçak seferlerinin yapılmasına imkan sağlayan bu anlaşmanın, AB’nin iki ülke için üyelik şartını teşkil eden Kosova ile Sırbistan arasında ilişkilerin normalleşmesine doğru “kararverici bir adım” olarak görülmesinin gerektiğini ifade etti.

Hashim Thaçi
Kosova
Bunlara da bakın: