Kosova’da Reçak Katliamı kurbanları anıldı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Ocak 2020, 17:54
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Ocak 2020, 17:54

Kosova Savaşı sırasında Sırp askerleri tarafından Reçak’ta katledilen kurbanlar 20. yıl dönümünde anıldı.

SREBRENİTSA’DAN SONRA 2. EN BÜYÜK KATLİAM

Sırp askerlerinin Reçak köyünde 16 Ocak 1999 tarihinde yaptığı katliam sonucu 45 Kosovalı katledilmişti. Bosna’daki, Srebrenitsa katliamından sonra Balkanlarda yaşanan ikinci en büyük katliam olarak bilinen Kosova’daki Reçak katliamının 20. yıl dönümünde hayatını kaybedenler anıldı.

Sırp güçleri tarafından 1999 yılında kurşuna dizilen 45 Kosovalı’nın mezarı, katliam kurbanlarının yakınlarının yanı sıra Kosova’nın dört bir yanından gelen yüzlerce kişi tarafından ziyaret edildi. Törene Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi, Başbakan Ramuş Haradinay ve çok sayıda siyasi parti temsilcisi katıldı.

Şehitler anıtına çelenk koyan Başbakan Ramuş Haradinaj yaptığı açıklamada, “Reçak, 20 yıl önce, bugün fedakarlık ve şehitlik sembolü olarak Kosova tarihine girdi. 16 Ocak 1999, Reçak ve tüm Kosova için çok zor bir gündü, ancak halkımızın adil savaşının uluslararasılaşmasında da önemli bir dönüm noktasıydı. Sırp kuvvetlerinin Reçak’ta yaptığı soykırımın ardından, bütün demokratik dünya uyandı ve uluslararası diplomasiyi harekete geçirdi” dedi. Haradinay, “Sırp polisi ve askeri güçlerin Kosova’da işlediği suçlardan bir gün sorumlu olacaklar. Fakat bugün ve sonsuza dek, kurtuluş savaşımızın bütün şehitlerini ve kahramanlarını hatırlıyor ve onurlandırıyoruz” dedi.

REÇAK KATLİAMI

Sırp güçleri, 16 Ocak 1999 tarihinde Priştine’nin 30 kilometre güneyindeki Reçak köyüne baskın düzenleyerek, aralarında çocuk ve yaşlıların da bulunduğu 45 sivili katletmişti. Katliamın hemen ardından olay yerine giden dönemin Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Kosova Misyonu Şefi William Walker, dünyaya katliam yapıldığını duyurarak, olayı insanlığa karşı işlenen bir suç olarak açıklamıştı. Bu açıklamadan 2 ay sonra NATO Sırp hedeflerine karşı hava harekâtı başlatmıştı. Reçak katliamından sorumlu tutulan Slobodan Miloşeviç’e karşı Lahey Savaş Suçları Mahkemesi tarafından hazırlanan iddianamede de bu katliamın ayrı bir yeri vardı.

Reçak katliamı Srebrenitsa katliamından sonra Balkanlarda yaşanan ikinci en büyük katliam olarak biliniyor.