Kosova’da Namazgah Camisi'ne çirkin saldırı

Güncel
_QHA Ankara
28 Mayıs 2019, 22:11
_QHA Ankara
28 Mayıs 2019, 22:11

Kosova’nın Prizren şehrinde Osmanlı’dan kalan en eski tarihi eserlerden biri olan Namazgah Camisi’ne kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından çirkin bir saldırı düzenlendi.  

KOSOVA İSLAM BİRLİĞİ KONSEYİNDEN TEPKİ

Prizren’de Osmanlı’dan kalma Namazgah Camisi’ne kimliği belirsiz kişiler tarafından düzenlenen saldırıda hutbe girişindeki sütunlar hasar gördü. Saldırıya büyük tepki gösteren Kosova İslam Birliği Konseyi, Prizren’de 1455 yılında inşa edilen ilk cami olarak bilinen Namazgah Camisi’ne yapılan saldırı nedeniyle derin rahatsızlık duyduklarını ifade etti. Saldırganların hutbeye giriş sütunlarını yıkmak için kasti saldırı düzenlediklerine dikkat çekilen yazılı açıklamada, saldırganların yakalanması ve adalet önüne çıkarılması için kovuşturma organlarına çağrı yapıldı.

Prizren Belediye Başkanı Mytaher Haskuka da şehirde en eski Osmanlı eseri olan tarihi Namazgah Camisi’ne yapılan saldırıyı sert bir dille kınadı. Haskuka, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, saldırganları yakalamaları için Kosova polisi ve adli organlara çağrıda bulundu. 

UZUN YILLAR DEPO OLARAK KULLANILMIŞTI

Saldırıyı vandalizm olarak niteleyen Belediye Başkanı Haskuka, kültür miras eserlerine zarar verilmesinin suç olduğunu hatırlattı. 

Kalabalık cemaatin namaz kılması için yapılan üstü açık şekilde yapılan bu camide, Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmet’in Prizren’i fethettikten sonra ordusuyla ilk cuma namazını kıldığı rivayet ediliyor. Üstü açık caminin Prizren’in de ilk camisi olma özelliği taşıdığı ifade ediliyor. Uzun yıllar depo olarak kullanılan Namazgah, 2001 yılında Prizren’de konuşlu Türk askerinin girişimiyle TİKA tarafından restore edilmişti.