Kosova Cumhurbaşkanı Thaçi, Lahey dönüşünde ilgiyle karşılandı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
18 Temmuz 2020, 18:59
Ayyıldız Huri Kaptan
18 Temmuz 2020, 18:59

Kosova Cumhurbaşkanı ve eski Kosova Kurtuluş Ordusu (UÇK) komutanı Haşim Thaçi, 1999 yılındaki Kosova Savaşı’nda yaşanan savaş suçlarını inceleyen Lahey’deki Kosova Özel Savcılığındaki ifadesini tamamlanmasının ardından ülkesine döndü.

Thaçi ülkeye gelişinde, Kosova ile Arnavutluk’u bağlayan Morina Sınır Kapısı önünde davul zurna eşliğinde toplanan binlerce kişi tarafından ilgiyle karşılandı.

4 GÜNLÜK SORGULAMANIN ARDINDAN BAYRAKLARLA KARŞILANDI

Ellerinde Arnavutluk ve UÇK bayrakları olan vatandaşlar, Lahey’de dört gün boyunca ifadesi süren Thaçi’yi coşkuyla karşıladı.

Thaçi, kendi açısından ifade verme sürecinin tamamlandığını aktardı.

Thaçi, “Dört gün boyunca savaş sırasındaki rolüm ve sorumluluklarım hakkında bilgi vermeye çalıştım.” diye konuştu.

NEDEN SORGULANDI?

Kosova’daki 1998-1999 yıllarındaki savaşta, Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi ve eski Meclis Başkanı Kadri Veseli hakkında insanlığa karşı suç ve savaş suçu işledikleri gerekçesiyle 24 Haziran’da iddianame hazırlanmıştı.

Hollanda’nın Lahey kentindeki Kosova Özel Savcılığı tarafından hazırlanan 10 maddelik iddianame, Kosova Özel Odaları olarak da bilinen özel yetkili mahkemeye sunulmuştu.
Savcılık açıklamasında, Thaçi ve Veseli ile iddianamede adı geçen diğer şahısların, 100 kişinin ölümünden sorumlu oldukları öne sürülürken, şüphelilerin cinayet, sürgün ve işkence gibi savaş suçları ile suçlandıkları kaydedilmişti.

KOSOVA ÖZEL SAVCILIĞI VE ODALARI

2011’de kurulan Kosova Özel Odaları ve Özel Savcılığı olarak da anılan özel mahkeme ve bünyesindeki özel savcılık, 1998-2000 yıllarında bölgede işlendiği öne sürülen savaş suçlarını araştırmak ve yargılamak amacıyla oluşturuldu. Bu yargı organı, uluslararası hakim ve savcılardan oluşmakta.

Hollanda’nın Lahey kentindeki özel savcılık, 2019’un başından beri 40 eski Kosova Kurtuluş Ordusu (UÇK) mensubunu ifade vermek üzere davet etmişti.

Kosova’nın eski başbakanlarından Ramush Haradinaj mahkemece 2019’da “şüpheli” sıfatıyla ifade vermeye çağrılmış, bunun ardından görevinden istifa etmişti.

Thaçi ve Veseli Kosova’daki savaşta UÇK’nın etkin isimleri arasında.