Kosova Cumhurbaşkanı Thaçi, AB’nin tutumuna tepkili

Güncel
_QHA Ankara
01 Mayıs 2019, 22:38
_QHA Ankara
01 Mayıs 2019, 22:38

Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, 1 Mayıs 2019 tarihinde düzenlediği basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

Kosova’da işlenen savaş suçlarına Avrupa Birliği’nin (AB) sessiz kaldığına dikkat çeken  Thaçi, Kosova’da işlenen savaş suçları için 20 yıldır Sırbistan’dan hiç kimsenin adalet huzuruna çıkarılmadığını belirtti.

Thaçi, Kosova Meclisinden Kosova’da Sırbistan’ın işlediği suçlar için bir kararın çıkarılmasını isteyerek şöyle konuştu: “Suçlar, etnik temizlik ve Kosova’da işlenen soykırımdan sonra  Sırbistan’dan hiç kimse  adalet huzuruna çıkarılmadı.  Trajik yaşantısını anlatmak için Vasfije Krasniqi’nin girişimi ne kadar ağır olursa olsun Sırpların hiçbir suçu karşısında susulmaması gerektiğini göstermektedir.”

Berlin Zirvesine ilişkin de açıklamalar yapan Thaçi, Kosova’nın Sırbistan ve Bosna-Hersek tarafından  tanınmamasının istikrarsızlığa neden olduğunu vurguladı.

Thaçi, zirvenin iki bölümde yapıldığını, ilk bölümde Batı Balkan ülkelerindeki  ilişkilerden söz edildiğini ve bu yönde  Merkel, Macron ve Mogherini’nin angajeliğinin teşvik edici olduğunu söyledi. 


Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert

ALMANYA, KRİTİK TOPLANTININ TARİHİNİ DUYURDU

Alman Hükûmet Sözcüsü Steffen Seibert, Berlin Zirvesi’nin ardından yaptığı açıklamada, Merkel’in kesin olarak Balkanlarda diğer ülkeleri etkileyecek hiçbir anlaşmanın desteklenmeyeceğini belirttiğine dikkati çekti.

Görüşmenin detaylarına girmeyen Seibert, 1 Temmuz 2019 tarihinde bir sonraki toplantıda Almanya, Fransa, Sırbistan ve Kosova’nın bir araya geleceğini belirtti.