Kosova Cumhurbaşkanı, Merkel ve Macron’dan vizelerin kaldırılmasını talep edecek

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
20 Nisan 2019, 10:28
Mehmet Berk Yaltırık
20 Nisan 2019, 10:28

Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, Berlin’de Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Başkanı Emmanuel Macron ile görüşmesinde vize serbestisini ve Sırbistan’ın Kosova’yı tanıması için ikna edilmesini talep edeceğini belirtti.

Kosova’dan Klan adlı televizyon kanalında bir programda açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Thaçi, “Berlin’de Sırp temsilcileriyle, diyalog, müzakereler ve yüz yüze gelme olmayacak. Bu toplantıdan beklediğim Başbakan Merkel ve Başkan Macron’un vize serbestisinde Kosova’yı desteklemeleridir. Vizelerin hediye olarak verilmemeli, sözleşmeye saygı gösterilmesi gerekir. Bu olmazsa toplantı gölgede kalır ve hiçbir sonuç getirmez. Diğer yandan Kosova’yı tanımayan AB’nin beş ülkesinin bu konuda nasıl ikna edileceğini de soracağım” dedi.

Cumhurbaşkanı Thaçi, bu taleplerinin yerine getirilmemesi halinde toplantının fiyaskoya uğrayacağını da sözlerine ekledi.

“İki en güçlü ülkenin liderlerinden Kosova’nın Sırbistan tarafından tanınmasını ve bu konuda ikna edilmesini isteyeceğim” diyen Thaçi, aynı zamanda Sırbistan’ın Kosova’da işlediği soykırımı da gündeme getireceğini belirtti.