Kosova Başbakanı Kurti, Sırbistan’ı Rusya’ya benzetti

Haberler
Anife Bilal
11 Kasım 2021, 17:10
Anife Bilal
11 Kasım 2021, 17:10

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Sırbistan’ın komşu ülkelerine karşı sergilediği davranışlarını Rusya’nın davranışlarıyla kıyasladı. Kurti, “Sırbistan, Avrupa Birliği (AB) üyesi olmayan devletleri gerçek bir devlet olarak görmüyor onları geçici bir devlet olarak görüyor.” dedi.

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Sırbistan’ın Batı Balkanlar’da Rusya Federasyonu gibi davrandığı ifade etti. Deutsche Welle’e verdiği röportajda Başbakan Kurti, Sırbistan’ın AB üyesi olmayan komşu devletlerine, Rusya’nın başta Ukrayna ile Belarus olmak üzere eski Sovyetler Birliği üyesi devletlerine davrandığı gibi davrandığını belirtti.

SIRPLAR KARADAĞ’I UKRAYNA’YA ÇEVİRMEYE ÇALIŞIYOR

Kurti, “Geçmişten dersler çıkardık ve Belgrad’ın taktiklerini inceleyerek analiz ettik. Sırbistan’ın Batı Balkanlar’da Rusya Federasyonu gibi davrandığı giderek daha belirgin hale geliyor; Sırp Cumhuriyetini ‘Belarus’a, Karadağ’ı ise ‘Ukrayna’ya dönüştürmeye çalışıyor. Aslında Sırbistan, AB üyesi olmayan devletleri yani Bosna-Hersek, Karadağ, Kosova ve hatta Kuzey Makedonya’yı gerçek bir devlet olarak tanımıyor, onların geçici bir devlet olarak görüyor.” dedi.

Kurti’ye göre, Balkanlar’ın açık ve özgür bir geleceğe sahip olması için Sırbistan’ın e kökten değişmesi gerekiyor. AB arabuluculuğu olmadan Kosova ve Sırbistan’ın kesinlikle bir anlaşmaya varamayacaklarını belirten Başbakan Kurti, yapılacak anlaşmanın ise karşılıklı tanımaya dayanması gerektiğini vurguladı.