Kosova Başbakanı Haradinaj'ı Merkel de ikna edemedi

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
06 Haziran 2019, 19:08
Mehmet Berk Yaltırık
06 Haziran 2019, 19:08

Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj’ın Berlin ziyareti çerçevesinde Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüştü.

Bu görüşmenin ardından basın için düzenlenen toplantıda konuşan Başbakan Haradinaj,  Almanya Başbakanı Angela Merkel ile ülkeyle ilgili olan birçok konuyu  görüştüğünü söyledi.

“KOSOVA DİYALOGDAN YANA”

Haradinaj, “Kosova ciddi bir taraftır. Biz diyalogdan yanayız.  Vergi kaldırılmayacak ve kaldırılması da talep edilmedi.  Vergi görüşüldü, ancak  böyle bir talep gelmedi. Biz vize serbestisini hak ediyoruz” dedi. 

Merkel’den Kosova için gündemi ileri taşımasını istediğini söyleyen haradinaj,  Kosova çıkarlarının bugün çok daha iyi bir konumda olduğunu vurguladı.

Vize serbestisi söz konusu olunca Haradinaj, Kosova’nın kendine düşeni yaptığını ve Avruypa Konseyinde oylama için çalışılması gerektiğini belirterek,  Avrupa Konseyi gündemine girmenin ise zaman sürelerine bağlı olduğunu ifade etti. 

Haradinaj’a göre Sırbistan ile diyalogun nihai konusu iki ülke için şimdiki sınırlarda karşılıklı tanıma gerekiyor.  Hükümet başkanı  Kosova’yı tanımayan AB beş ülkesinden de bağımsızlığı tanımalarını  beklediğini ifade ederek,  bu görüşmeden sonra Kosova-Almanya ilişkilerinin daha da ilerletileceğini kaydetti.