Kosova Başbakanı Haradinaj'dan sınırlarla ilgili sert çıkış

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
07 Mayıs 2019, 21:02
Mehmet Berk Yaltırık
07 Mayıs 2019, 21:02

Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj, Kosova ve Sırbistan sınırlarının değişimini savunan siyasetçilere ilişkin sert açıklamalarda bulundu.

Hükûmet toplantısının ardından 7 Mayıs 2019 tarihinde düzenlediği basın toplantısında konuşan Haradinaj, Sırbistan Dışişleri Bakanı İvica Daçiç’in, Mitroviça’daki İbre Nehri’ni temel alarak Arnavutlar ve Sırplar arasında bölünme yönündeki son beyanatını yorumladı.

Haradinaj konuyla ilgili olarak, “Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ve Daçiç’in sınırlar konusunda fikirleri bir yüzyıldan bu yana devam ediyor. Bir yüzyıldır Sırplar mutfaklarında Arnavut topraklarının bölünmesi fikrini yoğuruyor. Şimdi başka bir nesil inanıyorum ki anlamıştır, Arnavut topraklarını artık hiç kimse bölemez. İsterseler eğer Arnavutlarla iyi komşuluk ilişkileri kurabilirler, ama sınırlarla oynayamazlar, bu bitmiştir. Bu yoldan gidecek olan herkes siyasi olarak gömülecektir. Sınırlar yolundan her kim giderse siyasi olarak kötü gömülecektir” şeklinde konuştu.

HARADİNAJ: ABD İLE İLİŞKİLERİMİZ HER ZAMAN İYİYDİ

Başbakan Haradinaj basın toplantısında ABD ile ilişkileri de değerlendirdi. Kosova’nın ABD ile hiçbir zaman sorun yaşamadığını söyleyen Haradinaj, ABD’nin Iowa Ulusal Muhafızları Komutanı Tuğgeneral Timothy Orr’un Kosova ziyaretinin bu ilişkilerin her geçen gün güçlenmesinin bir kanıtı olduğunu söyledi.