Kosova Başbakanı Albin Kurti 1 Mayıs'ta açıklama: Asgari ücreti 250 Euro’ya çıkartacağız

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
02 Mayıs 2021, 17:22
Ayyıldız Huri Kaptan
02 Mayıs 2021, 17:22

Kosova Başbakanı Albin Kurti, 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Günü’nde ülkedeki asgari ücreti artıracaklarını duyurdu. Başbakan Kurti, asgari ücreti 250 Euro’ya çıkartacaklarını ve emeklilik gelirlerinin vergilerden muaf tutulacağını açıkladı.

Kosova Başbakanı Albin Kurti, 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Günü’nde asgari ücret konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Ülkedeki seçimleri, istihdam ve adalet vaat ederek kazandıklarını belirten Kurti, asgari ücreti 250 Euro’ya (2.490,65 Türk Lirası) çıkartacaklarını ve emeklilik gelirlerinin vergilerden muaf tutulacağını bildirdi.

Kosova Başbakanı Albin Kurti karantinada! - Son dakika dünya haberleri

KOSOVA BAŞBAKANI: SEÇİMLERİ BU VAATLERLE KAZANDIK

Facebook hesabından dün açıklamada bulunan Başbakan Kurti, şunları kaydetti:

“Seçimleri, istihdam ve adalet vaat ederek kazandık. Şimdi, her iki vaadimizi de yerine getirmek için çalışacağız. Yeni iş yerlerinin açılmasını sağlayan koşullar yaratarak, mesleki eğitim ile işgücü piyasasına yaklaşacağız. Kadınların, gençlerin ve çoğunluk olmayan toplulukların istihdamı konusunda öncelikli çalışacağız. Her işin, ücretli emeklilik primleri ile sözleşmeli olmasını ve haftada en fazla 40 saat normal mesai sağlamak için önlemler alacağız.

“HÜKUMETİMİZ, İŞÇİ ÖRGÜTLERİNİN YAKIN ORTAĞI OLACAK”

Hükumetimiz, işçi örgütlerinin yakın ortağı olacak. Ekonominin gelişmesi ve ülkenin yeniden sanayileşmesinin, özellikle böyle bir şeyin son derece gerekli olduğu özel sektörde, işçilerin sendikal örgütlenme koşullarının iyileştirilmesini sağlayacağız. İşçilere erdem ve haysiyet sağlamak için birlikte çalışacağız.”

Diğer yandan Başbakan Kurti, iş yerlerindeki müfettiş sayısını beş kat artırılacağının da sözünü verdi.