Kosova, Avrupa Konseyi'ni Rus raportör adayı hakkında uyardı

17 Kasım 2019, 19:42

Kosova Dışişleri Bakanı Behgjet Pacolli, Belgrad ile Priştine arasındaki müzakerelerin raportörlüğüne hak sahibi olarak Rus senatör Aleksey Kondratev’in atanması halinde iş birliği yapmayı reddedeceği konusunda Avrupa Konseyi’ni uyardı.

Balkan Insight’ın haberine göre Avrupa Konseyi’nin Kondratev’i söz konusu iş için uygun aday olarak görmesi üzerine Pacolli, Twitter üzerinden hızlı bir kınama mesajı yayımladı. Kosova Dışişleri Bakanı mesajında, “Avrupa Konseyi ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ne Aleksey Kondratev’in Kosova Raportörü olarak aday gösterilmesi konusundaki derin endişelerimi dile getirdim” dedi.

Söz konusu şahsın atanmasının Kosova’ya yönelik ulusal güvenlik tehdidi teşkil ettiğini ve hiçbir şekilde onun aday gösterilmesini tanımayacaklarını söyleyen Pacolli, “Avrupa Konseyi böyle bir adımı atmadan önce iki kez düşünmeli.” diye kaydetti.

Kosova’nın Avrupa Konseyi’ndeki misyonunun başkanı Mimoza Ahmetaj da Kondratev’in olası ataması konusunda endişelerini dile getirdi.

Ahmetaj konuyla ilgili olarak, “Gerçekten, Avrupa Konseyi üye devletlerinin ve milletvekillerinin, insan haklarını ve demokratik değerleri ilerletmek için Kosova’nın ihtiyaç duyduğu en iyi şey olduğunu düşündüklerinin (bu) olmadığına inanıyoruz.” ifadelerinde bulundu.

PUTİN’İN PARTİSİNDEN: ALEKSEY KONDRATEV

Raportör adayı Kondratev, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Birleşik Rusya partisinin üyelerinden biri.

Rusya’nın Kosova’nın bağımsızlığına karşı çıkmak ve İnterpol ve Avrupa Konseyi de dahil olmak üzere Birleşmiş Milletler’e ve diğer uluslararası kuruluşlara üyelik yolundaki rotasını engellemek konusunda Sırbistan’ın en güçlü büyük müttefiki olduğu biliniyor.

Avrupa Konseyi
Balkanlar
Kosova
Rus raportör
Rusya
Bunlara da bakın: