Koronavirüs salgını ve Ibuprofen: İddialar ve gerçekler

18 Mart 2020, 20:18

Ozan Barış Erim/ QHA Ankara

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs (COVID-19) ilaç tedavisinde çalışmalar sürüyor.

Özellikle Avrupa ülkelerinde büyük felakete yol açan koronavirüsün Ibuprofen içerikli ilaç kullanan insanları olumsuz etkilediği üzerine araştırmalar devam ediyor

Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) de gündemdeki Ibuprofen konusunda açıklama geldi. DSÖ tarafından konuya ilişkin gerçekleştirilen açıklamada, koronavirüs semptomları olan kişilerin Ibuprofen almaktan kaçınmasını önerdi. Steroid olmayan ağrı kesiciler grubunda yer alan, romatoid artrit, osteoartrit gibi hastalıkların tedavisinde ve grip semptomlarının hafifletilmesi için kullanılan bir ilaç olan Ibuprofen, ağrı kesici özelliğinin yanı sıra ateş düşürücü ve yüksek dozlarda yangı giderici (anti-enflamatuar) özelliklere sahip.

Peki Ibuprofen nedir, ne işe yarar? Koronavirüsün etkilerini kötüleştiriyor mu? İşte bu soruların cevabını Uzman Doktor Ali Fuat Serpen Kırım Haber Ajansı’na (QHA) cevapladı.

Ibuprofenin koronavirüse etkileri ile ilgili iddiaların çıkış noktası ne oldu?

Normalde biz zaten ateşli çocuklarda parasetamolu her zaman ilk tercih olarak görüyoruz. Ibuprofen ikinci tercih olarak görülüyordu. Ama tabi bu özellikle Fransa’da hastalara bakıldığı zaman Ibuprofen kullanımı yoğun olan insanların risk oranının daha da arttığı görülmüş. Daha doğrusu hastalığın seyrinin daha ağır olduğu görülmüş. Bunun üzerine yapılan çalışmalara bakıldığında özellikle hipertansiyon olan insanlarda, şeker hastalığı olan insanlarda, anti-inflamatuar olarak Ibuprofen kullanan insanlarda, koronavirüsün daha fazla görüldüğü yani etki olarak daha ağır seyrettiği görülmüş. Bu durum göz önünde bulundurularak böyle bir çıkarımda bulunmuşlar.

İddiaya göre Ibuprofen koronavirüse karşı olan bağışıklılığı düşürüyor. Peki bu nasıl mümkün oluyor?

Burada şu düşünülüyor; bağışıklılık sistemini daha da düşürdüğü farkedilmiş. Aslında burada bizim ACE 2 reseptörü dediğimiz reseptörler var, Ibuprofen ise bu reseptörleri artırarak koronavirüsün hücreye girişini daha da artırmış oluyor. Sonuçta virüsler hücre içerisine girerek etki gösterirler…

Peki Ibuprofen ile koronavirüs arasındaki ilişki kanıtlandı mı? Bunun üzerine bir çalışma yapılıyor mu?

Tabi bu daha teori düzeyinde olan bir durum, kanıtlanmış değil. Bu durumun kanıtlanması için ciddi bir çalışma gerekiyor tabi bu çalışma aylar alabilir. Tabi ciddi anlamda ihtiyacı olan ve Ibuprofen kullanması gereken romatizma hastaları varsa onların kullanmaya devam etmesi gerekebilir ama en azından özellikle çocuklarda Ibuprofeni kullanmamaya çalışalım ve bu riski artırmayalım. Buna istinaden parasetamolü ilk tercih olarak kullansınlar ama Ibuprofeni mecbur kullanmaları gerekiyorsa da doktor kontrolünde kullansınlar. Kesinlikle kullanmasınlar diyemeyiz.

Ibuprofenin koronavirüs ile bağlantısı kanıtlanana kadar tavsiyeniz var mı?

Şöyle düşünmek lazım şuan bilmediğimiz ve tanımadığımız bir virüs var. Virüs ile ilgili kafalarda böyle bir soru işareti varsa, en azından kafalardaki soru işaretinin silinip, doğru veya yanlış bazı şeyler kanıtlanana kadar; Ibuprofen gerçekten zarar verir, riski artırır, hastalık sürecini kötüleştirir veya hiçbir sıkıntı yaratmaz gibi bir durum kesinleşene kadar, bu riski göz önünde bulundurarak Ibuprofenden olabildiğince uzak durmakta fayda var. Bu nedenle ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaç kullanımlarında Patasetamol kullanmalarını tavsiye ediyoruz.

ıbuprofen
KORONAVİRÜS
Bunlara da bakın: