Koronavirüs Kırım'da hızla yayılıyor

Haberler
Zera Kırımlı
14 Ekim 2020, 19:48
Zera Kırımlı
14 Ekim 2020, 19:48

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da 13 Ekim 2020 tarihinde 195 yeni tip koronavirüs vakasının tespit edildiği bildirildi.

İşgalci yönetimin yaptığı açıklamada, Kırım’da son bir günde 195 koronavirüs vakasının görüldüğü, 4 kişinin de virüs nedeniyle hayatını kaybettiği duyuruldu.

TOPLAMDA 7 BİN 748 KORONAVİRÜS VAKASI

Kırım’ın işgalci yönetiminin açıkladığı verilere göre, salgının başından bu yana yarımadada toplamda 7 bin 748 Kovid-19 vakası tespit edildi, 138 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti ve 4 bin 583 kişi iyileşti.

VAKA BÜYÜME ORANI ARTIYOR

Yarımadada yasa dışı faaliyet gösteren Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor) sözde Kırım Müdürlüğü Başkanı Natalya Penkovskaya, bugün yaptığı açıklamada Kırım’daki kent ve bölgelerinde koronavirüse yakalanan kişilerin sayısının hızla artmaya başladığını bildirdi.

Penkovskaya, “Bölgelere göre bakacak olursak en kritik durum Akmescit’te (Simferopol) bir haftada 53 hasta arttı. Aluşta’da da ciddi bir vaka artışı başladı. Bugün itibariyle Aluşta’daki vaka büyüme oranı Akmescit’teki ile aynı. Kezlev’deki vaka sayısı da 1,8 kat arttı.” dedi.

ÖLENLERİN ÇOĞU 65 YAŞ ÜSTÜ

Kırım genelinde vaka büyüme oranının geçen haftaya kıyasla arttığını belirten Penkovskaya, “Vefat sayısı konusunda da durum ciddi. Son bir haftada 21 kişi Kovid-19 nedeniyle vefat etti. Vefat edenlerin yüzde 71’i 65 yaş üstü insanlar.” diye belirtti.

KIRIM’DAKİ GERÇEK VERİLER GİZLENİYOR!

Bilindiği gibi, insan hakları savunucuları, Kırım’da işgalcilerin açıkladığı koronavirüs vaka sayısının gerçeği yansıtmadığı, gerçek vaka sayısının, resmi verilerin çok üzerinde olduğunu ifade ediyor.