Koronavirüs kabusu Ukrayna'ya sıçradı: 1 kişi karantinada!

Güncel
Ozan Barış Erim
28 Ocak 2020, 11:30
Ozan Barış Erim
28 Ocak 2020, 11:30

Ukrayna’da 1 kişinin korona virüsü taşıdığı şüphesiyle karantinaya alındı.

Karantinaya alınan şahsın Çin’de üniversite öğrencisi olduğu ve 27 Ocak 2020 Pazartesi sabahında memleketi Lviv’e geldiği ifade edilirken, hastanın irtibat kurduğu kişilerin üzerinde yapılacak olan araştırmalara yönelik çalışmaların devem ettiği belirtildi.

“YURT DIŞINDAKİ ÖZEL LABORATUVAR İNCELEMESİNDEN SONRA ÖĞRENECEĞİZ”

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve bugüne kadar 106 kişinin ölümüne sebep olan koronavirüs nedeniyle Ukrayna’da 1 kişinin karantinaya alındığı bildirildi. Lviv Bölge Laboratuarı Başkan Yardımcısı Aleg Kogut konuyla ilgili gerçekleştirdiği açıklamada, şöyle konuştu:

“Ukrayna’nın Lviv şehrinde bir kişi, kendisinde korona virüsü bulgularına rastlanıldığı için hastanede özel bir bölümde karantina altına alındı. Şahısta yüksek ateş, öksürük ve yorgunluk gibi koronavirüs belirtileri bulunmaktadır. Yaptığımız analizlere dair sonuçları, yurt dışında özel bir laboratuvardaki incelemeden sonra öğreneceğiz”

“SINIR KAPILARINDA ÖNLEMLER ALINACAK”

Öte yandan Ukrayna Başbakanı Aleksey Gonçaruk yaptığı açıklamada koronavirüs nedeniyle bir kriz masası oluşturulduğunu belirterek, “Çin’de ortaya çıkan ve dünyayı etkileyen virüsle ilgili Sağlık Bakanlığı kontrolünde bir kriz masası oluşturuldu. Bu durumla ilgili alınması gereken kararları aldık. Son günlerde Dünya Sağlık Örgütü ile sürekli irtibat halindeyiz. Bugün itibariyle bu virüs, Ukrayna’da 1 kişi de dahi gözlemlenmiş değil ve endişelenecek bir şey yok. Birçok devlet organıyla görüşmeler yapılacak ve sınır kapılarında önlemler alınacak” ifadelerini kullanmıştı.