Koronavirüs ile mücadelede aşı çalışmaları yapan Türk doktor ve ekibi karantinaya girdi

05 Nisan 2020, 20:31

Koronavirüs tedavisi üzerine çalışmalarını sürdüren Prof. Dr. Ercüment Ovalı ve ekibi, aşı çalışması için 45 günlük karantinaya girdi.

Koronavirüse karşı tedavi ve aşı için çalışma yürütenlerden biri olan hematoloji uzmanı Kırım Tatar asıllı Türk doktor Prof. Dr. Ercüment Ovalı çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi. 

Prof. Dr. Ercüment Ovalı, “Bu günden itibaren 45 gün süre ile karantinaya giriyoruz. Neden mi? Aşı üretimi için gerekli, herkesin kaçtığı Covid-19 virüsünden 10 milyar PFU üretmeye başlıyoruz” dedi.

Koronavirüse karşı tüm dünyada aşı ve ilaç çalışmaları hızla sürerken Acıbadem Labcell Hücresel Tedavi Laboratuvarı sorumlusu, hematoloji uzmanı Prof. Dr. Ercüment Ovalı ve ekibi, aşı çalışması için 45 günlük karantina uygulamasına başladı. Prof. Dr. Ovalı, “Aşı üretimi için son hazırlıklarımızı yaptık ve içeri girdik.” dedi. Ekibiyle birlikte çalışacaklarını aktaran Prof. Dr. Ovalı, ilk hafta sadece kendisinin çalışacağını daha sonra ekibinin çalışmalara başlayacağını ifade etti.

“5 AYRI KONUDA ÇALIŞMAMIZ VAR”

“COVİD -19 Türkiye Platformu” koordinasyonunda gerçekleştirilen “Aşı ve İlaç Geliştirme Sanal Konferansı”na katılan Prof. Dr. Ovalı aşı çalışmalarıyla ilgili olarak, “Bizim beş ayrı konuda çalışmamız var ama bundan bir tanesi son derece önemli. Biri aşı geliştirmesi, ekibim Türkiye’deki tek canlı virüsü izole edip üretmeye çalışan bir grup. Bildiğim kadarıyla başka virüs üretimine çalışan bir grup yok.” dedi.

Prof. Dr. Ovalı, “Aşı üretimi için laboratuvar ortamında normalde insanların karşılaştığından binlerce kez yüksek dozda virüs üzerinde çalışacak olan ekip, 45 gün sonunda müjdeli haberi vermek istiyor. Amacımız mayıs ayının ortalarında klinik çalışmaya hazır hale gelmek. Başarısızlık her zaman olabilir tekrar tekrar yapabiliriz. Bu süreç uzayabilir. Bütün ekip bunu başarmak istiyoruz. Hatasız yürümek ve bunu yapmak istiyoruz.” ifadelerini aktardı.

Çalışmalarla ilgili görüntü de paylaşan Ovalı, “Saat 23. Virüsün 72 saatte yapması gereken etkiden çok daha fazlasını yaptığını gözlemledik. Vero hücrelerini  beklenenden kısa sürede parçalamış. Neden? Çözmeye çalışacağız. Sonuç: Test tekrarı…” dedi.

Ovalı, risk nedeniyle bir hafta boyunca tek başına çalışacağını da belirtti. Ovalı’nın sunduğu plazma tedavisi projesi Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmıştı.

2017 YILINDA “DERMOTÜRK” ÖDÜLÜ

Bugünlerde adını sıkça koronavirüse karşı ilaç, aşı gibi yaptığı çalışmalarla duyuran Prof. Dr. Ercüment Ovalı, bilim dünyasına önemli katkılar yapmaya devam ediyor.

Türk doktor Ovalı, dünya çapındaki bilimsel çalışmaları ve başarıları ile adını 2017’de tekrar duyurmuş, “Kan ve Kök Hücreden Yapay Deri Üretimi” yani “DermoTürk” ile ABD Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Derneği’nin “En İyi Deneysel Araştırma” ödülünü almıştı.

Ovalı ödülünü Trabzon’da bölücü terör örgütü PKK’nın şehit ettiği 15 yaşındaki Eren Bülbül’e adamıştı.

Kırım Tatar doktor
KORONAVİRÜS
kovid-19
Prof. Dr. Ercüment Ovalı
Bunlara da bakın: