"Koronavirüs" demenin bile yasak olduğu Türkmenistan'da futbol maçları tam gaz devam ediyor

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Nisan 2020, 19:32
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Nisan 2020, 19:32

Çin’den yayılarak dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgınına karşı dünyadaki ülkeler, çeşitli tedbirler alıyor. Ancak bazı ülkeler var ki, salgına karşı önlem almamakta adeta direniyor. Bunlardan birisi olan Türkmenistan’da, futbol maçları ligin askıya alınmasına rağmen devam etti.

Türkmen basınına yansıyan haberlerde, 23 Mart 2020’de askıya alınan Türkmenistan Futbol Ligi maçları, buna rağmen 19 Nisan 2020’de oynanan maçlarla devam etti.

Türkmenistan’da henüz resmi olarak bir yeni tip koronavirüs vakası bildirilmedi. Ancak, geçen hafta Türkmenistan Sağlık Bakanlığı, koronavirüs salgınına karşı önlemler kapsamında yayımladığı bilgilendirici broşürlerde “koronavirüs” kelimesini kaldırmıştı. Türkmenistan’a yönelik bazı medya organlarında, ülkede yönetim tarafından kelimenin telaffuzunun bile yasaklandığı iddia etmişti. Son olarak, futbol maçlarına yönelik önlemlerin de gevşetildiği ve 19 Nisan günü futbol maçlarının oynandığı öğrenildi.

Üstelik söz konusu futbol maçlarının seyircili olarak oynandığı öğrenildi. Edinilen bilgilere göre; Türkmenistan Ligi’nde oynanan maçta, ligin önemli takımlarından Altın Asır ve Kopetdag 1-1 berabere kaldı.