Koronavirüs aşısının denemeleri Ankara Şehir Hastanesi'nde de başladı

Haberler
Ozan Barış Erim
07 Ekim 2020, 10:39
Ozan Barış Erim
07 Ekim 2020, 10:39

Çin’den gelen koronavirüs aşısının gönüllüler üzerindeki denemelerine Ankara Şehir Hastanesi’nde de başlandı. Hastanenin Koordinatör Başhekimi Opr. Dr. Aziz Ahmet Surel gönüllüler arasında yer aldı.

Tükiye’de çeşitli illerde uygulanan koronavirüs aşı denemelerine Ankara’da eklendi. Sağlık Bakanlığından bugün yapılan açıklamaya göre, Ankara Şehir Hastanesi’nde de koronavirüs aşı denemelerine gönüllüler üzerinde başlandı. Geçtiğimiz günlerde yerli koronavirüs aşısının hayvan deneyleri de tamamlandı. Türkiye aynı zamanda farklı ülkelerde üretilen ve insan denemelerinde Faz-3 seviyesine gelmiş aşıların klinik çalışmalarına da katılıyor. Çin menşeli aşının denemelerine Hacettepe, Kocaeli ve İstanbul üniversitesinde başlandı.

25 MERKEZDE AŞI DENEMESİ YAPILIYOR

Aşı deneme uygulamaları Türkiye’de 25 merkezde yapılıyor. Tamamen gönüllülük esasıyla yapılan aşının Türkiye’de 13 bin kişiye uygulanması planlanıyor. 2’nci faz denemelerinde başarı elde edilen aşının 3’üncü fazının da başarılı olması halinde 2021 başında kullanıma hazır hale gelmesi bekleniyor.