Koronavirüs aşısından müjdeli haber: Modena yüzde 100 koruma sağladığını duyurdu

Güncel
Ozan Barış Erim
30 Kasım 2020, 19:11
Ozan Barış Erim
30 Kasım 2020, 19:11

Biyoteknoloji firması Moderna, hafta sonu yapılan son aşı denemelerinde sonuçların yüzde 94,1 olduğunu açıkladı. Ayrıca ciddi vakalarda ise bu oranın yüzde 100 olduğu belirtildi. Aşı ekibinin başında bulunan Dr. Tal Zaks, “Son derece etkili bir aşımız olduğuna inanıyoruz. Artık bunu kanıtlayacak verilere sahibiz” dedi.

ABD’li ilaç şirketi Moderna’nın ürettiği koronavirüs aşısına ilişkin bugün açıklama geldi. Moderna, deneme sonuçlarında yüzde 94,1 gibi bir başarı elde edildiğini duyurdu. Alınan sonuçlarla birlikte Moderna, ABD ile birlikte Avrupa İlaç Ajansı’na da aşıya ilişkin koşullu onay başvurusu yapacağını bildirdi. Aşı ekibinin başında yer alan Dr. Tal Zaks yaptığı açıklamada, “Son derece etkili bir aşımız olduğuna inanıyoruz. Artık bunu kanıtlayacak verilere sahibiz. Bu salgını yok etmekte önemli bir rol oynamayı umuyoruz” şeklinde konuştu.

CİDDİ VAKALARIN TAMAMINDA ETKİLİ OLDU

Moderna, aşı çalışmalarının 30 binden fazla kişiyle yapıldığını, 196 koronavirüs hastasının 185’inin aşıyı aldığını, 11’inin ise plasebo aldığını söyledi. Bu hastalar arasındaki otuz kişinin ciddi vaka olduğu bildirildi. Moderna bu otuz kişinin tamamında aşının etkili olduğunu açıkladı.