Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali başlıyor

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Kasım 2021, 18:36
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Kasım 2021, 18:36

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen “Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali” sinemaseverlerle buluşuyor. İstanbul’da gerçekleşen festival, 8-12 Kasım 2021 tarihleri arasında sanatseverlerin ilgisini bekliyor.

“Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali”nde, dijital sanattan sinemaya, edebiyattan dansa ve müziğe kadar birçok farklı disiplini ve 1000’den fazla sanatçıyı bir araya getirecek uluslararası bir etkinlik olması bekleniyor. Ayrıca festival, 13 ülkeden 42 film ile 100’ün üzerinde sinemacı, oyuncu ve kültür insanını ağırlayacak.

Korkut Ata Film Festivali 8 Kasımda Başlıyor | Moren Haber Ajansı

FESTİVALDE TÜRK DÜNYASINDAN TEMSİLCİLER BOY GÖSTERECEK

Festivalin katılımcı ülkeleri arasında, Türkiye’nin ev sahipliğinde Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Macaristan, Saha Cumhuriyeti, Tataristan, Gagavuz Yeri, İran, Ukrayna ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yer alıyor. Festivalde kurmaca ve belgesel film yarışmalarının yanı sıra “Tarihi Panorama”, “Güncel İnsan Manzaraları”, “Turkuaz Belgesel Kuşağı”, “Cengiz Aytmatov Sinema Uyarlamaları” ve “Animasyon Filmler” başlıkları altında gösterim bölümleri bulunuyor.

Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali" 8 Kasım'da başlayacak - Haberler

Festivaldeki Türk Dünyası I. Sinema Zirvesi’nde, Türk dili konuşan ülkeler arasında ortak sinema fonu oluşturulması konusu masaya yatırılacak. Ayrıca, İstanbul Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleştirilecek olan “Sinemada Cengiz Aytmatov ve Uyarlamaları Paneli”nde de akademisyenler ile sinema sektörü profesyonelleri bir araya gelecek.

Festival, 12 Kasım 2021’de Atatürk Kültür Merkezi’ndeki ödül töreninin ardından kapanacak.