Kırım Tatar halkını sadece KTMM ve Kurultay temsil edebilir

Diaspora
Anife Bilal
31 Ekim 2019, 13:02
Anife Bilal
31 Ekim 2019, 13:02

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilcisi Anton Korineviç sosyal medyadan yaptığı açıklamada, Çekya’da düzenlenen resmi bir etkinliğe Kırım’ın işgalci yönetimiyle işbirliği yapan, Kremlin güdümlü sözde Kırım Birliği adlı teşkilat temsilcilerinin davet edilmesini değerlendirdi.

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilcisi şu ifadeleri kullandı:

Avrupa Birliği üye ülkeleri, uluslararası toplumunun diğer medeni üyeleri gibi işgali tanımama politikası çerçevesinde Kırımlı işbirlikçi teşkilatların temsilcilerini  resmi etkinliklere davet etmezler. Söz konusu teşkilatlar, işgalci devlet tarafından sözde ‘Kırım’da her şeyin yolunda’ olduğunu ve güya ‘hiç kimsenin Kırım Tatarlarının haklarını ihlal etmediğini’ göstermek için aktif bir şekilde kullanılıyor. Uluslararası resmi etkinliklerde Kırım Tatar halkını sadece Kırım Tatar Milli Meclis ve Kırım Tatar Milli Kurultayı temsil edebilir. Sadece Ukrayna bir devlet olarak uluslararası platformlarda Kırım’ı temsil edebilir ve Kırım konusunu uluslararası gündeme getirebilir.

Bilindiği gibi, Çekya Cumhurbaşkanı Milos Zeman, Prag Kalesinde düzenlenen resmi resepsiyona işbirlikçi sözde Kırım Birliği teşkilatı temsilcileri davet etti ve  “Kırım’ın Rusya’nın bir parçası olduğunu” ileri sürdü.