Korınevıç: Rusya, Ukrayna'ya karşı savaşa Kırım Tatarlarını gönderiyor

Güncel
Anife Bilal
02 Nisan 2022, 02:40
Anife Bilal
02 Nisan 2022, 02:40

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilcisi Anton Korınevıç, Rusya’nın savaşmak üzere Ukrayna’ya Kırım Tatarlarını yolladığını bildirdi. Korıneviç, Ukrayna vatandaşlarını Rus ordusunda görev yapmaya zorlayarak Rusya’nın savaş suçu işlediğini belirtti.

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilcisi Anton Korınevıç, Rusya’nın aktif bir şekilde Kırım Tatarlarını Ukrayna’ya savaşmaya gönderdiğini aktardı. Bir televizyon programında açıklamalarda bulunan Korınevıç, “Rusya Federasyonu’nun halihazırda aktif olarak büyük şehirlerde ve diğer yerleşim yerlerinde yaşayan Ukrayna vatandaşı Kırım Tatarlarını Ukrayna’ya karşı savaşa gönderdiğine dair bilgiler mevcut. Ayrıca bu vatandaşlarının savaştan ölü olarak döndüğünü gösteren kanıtlar mevcut. Rusya sadece Kırım Tatarlarını değil, genel olarak Kırım’da yaşayan Ukrayna vatandaşlarını savaşa gönderiyor.” dedi.

1 Nisan 2022 tarihinde Rusya’nı yeni askere alma kampanyasını başlattığını hatırlatan Korıneviç, “Bunu Rusya’nın Kırım’da işlediği en büyük sistematik savaş suçu olarak görüyoruz. Çünkü Cenevre Anlaşmalarına göre işgalci ülkenin, işgal altındaki topraklarda yaşayan vatandaşları ordusunda hizmete zorlaması hakkı yoktur.” diye kaydetti.

UMEROV: KIRIM TATARLARININ RUS ORDUSUNA ALINMASINDAN KAÇINMASI GEREK

Daha önce 1 Mart 2022’de Kırım Haber Ajansı’na (QHA) konuşan Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, Kırım Tatarlarının Rus ordusunda “zorunlu hizmetten” kaçınması gerektiğini belirterek, “Kırım Tatarlarının Ukrayna ordusuna karşı savaşmaması gerekiyor, bu yüzden askerlikten kaçınmaları gerekiyor.” demişti.