Korineviç: İşgal devam ettiği sürece Kırım’a su sağlanmayacak

Güncel
Anife Bilal
05 Şubat 2020, 13:04
Anife Bilal
05 Şubat 2020, 13:04

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Kırım Daimi Temsilcisi Anton Korineviç, Kırım’ın işgali devam ettiği sürece Kuzey Kırım Kanalı üzerinden Ukrayna’dan, işgal edilen yarımadaya su tedarikinin sağlanmasının mümkün olmayacağını ifade etti.

Korineviç, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, basında işgal edilen Kırım’a Ukrayna’dan yeniden su sağlanması ihtimalinin konuşulduğunu ifade ederek, “Hiç kimse suyun yeniden sağlanmasından bahsetmiyor. Ukrayna üzerinden Kırım’a su, ancak işgal sona erdikten sonra verilecek. İşgal devam ettiği sürece su yok.” ifadelerini kullandı.

11-12 Şubat 2020 tarihinde Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Komitesinin Herson bölgesinde Kırım ile Akyar (Sİvastopol) konulu  bir oturum düzenlemeyi planladığını belirten Korineviç, “Bu ziyaret kapsamında Kalançak kontrol noktasına ziyaret yapılması planlanıyor. Tabii ki de bu ziyaret sırasında, Kuzey Kırım Kanalını kapatan barajın görülmesi de mantıklı çünkü o kontrol noktasının yanında bulunuyor. Komitenin oturumu yarımadaya yeniden su sağlanması konusuyla hiçbir şekilde bağlantılı değil.” ifadelerini kullandı.