Korineviç: Adil yargılanma hakkı Kırım'da işlemiyor

Güncel
Feride Useinova
28 Eylül 2019, 12:43
Feride Useinova
28 Eylül 2019, 12:43

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilcisi Anton Korineviç, Sudak Kırım Tatar Bölge Meclisi Başkanı İlver Ametov’un evinde ve işletmesinde yapılan aramayı ve Kırım Tatar yurttaş gazeteci  Nariman Memedeminov’un davasını yorumladı.

Söz konusu olayları Facebook sayfasında yorumlayan Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilcisi Korineviç, “İşgal altındaki Kırım’da insan hakları ihlalleri bitmek bilmiyor, masumiyet olasılığı ve adil yargılanma hakkı orada işlemiyor” ifadelerini kullandı.

Korineviç, ayrıca Ukrayna hükûmetinin Rusya’nın işgali altındaki Kırım’a uluslararası bir izleme misyonunun girmesi için çalışacağını da bildirerek, “Tabi ki, Kırım’daki işgalcilerin olay yerinde suçlamaları ve meydana gelen her şeyi değerlendirebilecek hiçbir uluslararası izleme misyonuna ihtiyacı yok. Ancak, biz işgal altındaki Kırım’da insan hakları ihlalleri ile ilgili durumun ciddiyetini değerlendirmek için uluslararası misyonunun Kırım’a kabul edilmesi için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

İŞGALCİLERDEN İLVER AMETOV’UN EVİNDE VE İŞ YERİNDE ARAMA

Rus işgali altındaki Kırım’ın Sudak şehrindeki Kırım Tatar Bölge Meclisi Başkanı İlver Ametov’un evinde ve sahip olduğu işletmede yapılan aramanın, işgalciler tarafından açılan sözde dava çerçevesinde olduğu öğrenilmişti.

Arama sırasında, evin içinde yaklaşık 20 silahlı polisin olduğu kaydedilmişti.

Kırım Dayanışması, İlver Ametov’un evindeki aramayla ilgili şu ifadeleri kullanmıştı: “Arama aynı zamanda iki yerde yapılıyor. Ev sahibinin şu an bulunduğu evde ve eşinin bulunduğu işletmede. Her ikisine de, ceza davasıyla ilgili bir arama emri sunuldu”. Edinilen bilgilere göre, Sudak şehrindeki Kırım Tatar Bölge Meclisi Başkanının evinde ve işletmesindeki aramalar üç madde uyarınca yapılmıştı; Rusya Ceza Kanununun 238. Maddesi (güvenlik gereksinimlerine uygun olmayan ürünlerin saklanması ve satılması), Rusya Federasyonu Ceza Kanununun 280. maddesinin 1. Fıkrası’na (Rusya’nın toprak bütünlüğünün ihlaline çağrı), Rusya Ceza Kanunu’nun 282. maddesinin 1. fıkrası (halkı düşmanlığa ve nefrete sevk etme).

Krım.Realii haber kaynağının haberine açıklama yapan İlver Ametov’un gelini Olga Ametova, işgalci Rus polis güçlerinin Kırım Tatar aktivistin evinde bulunan antika silahlara el koyduğunu bildirmişti.

İlver Ametov’un 20 yılı aşkın bir süredir II. Dünya Savaşı döneminden kalma mayınları, çeşitli dönemlerden kalma ok uçlarını, balta ve bıçak dahil eski eserleri toplayıp evinde özel bir müze koleksiyonu yaptığı ifade ediliyor.