Kore dizisi Squid Game'in devamı Ukrayna'da çekilebilir

Bilim ve Teknoloji
Canan Kevser
14 Ekim 2021, 13:53
Canan Kevser
14 Ekim 2021, 13:53

Ukrayna Kültür ve Enformasyon Politikası Bakanı Oleksandr Tkaçenko, “Squid Game” adlı popüler Kore dizisinin devamının Ukrayna’da çekilebileceğini belirtti.

Telegram kanalından açıklamada bulunan Bakan Tkaçenko, dizinin çeşitli nedenlerle Ukrayna’da çekilmesi gerektiğini ileri sürdü. Tkaçenko vergi indirimlerinin yabancı yatırımcılar için avantaj olduğunu ifade ederek, “Nakit vergi indirimleri almak her zaman kârlıdır ve yabancı yapımcılar bunun pekala farkındadır.” dedi.

Bakan ayrıca Ukrayna’da dizi çekimleri için uygun, birbirine yakın ve eşsiz manzaralara sahip oldukça fazla konum olduğunu kaydetti.

“Lokasyonlar. Ukrayna eşsiz manzaralara sahiptir. Denizler, nehirler, göller, ormanlar, dağlar, bozkırlar, adalar, çöller. Ve tüm bunlar birbirinden birkaç saat uzaklıkta.”

Yabancı yapımcıların çekim maliyetlerini önemli ölçüde etkileyen pek çok unsurun Ukrayna’da mevcut olduğunu belirten Kültür ve Enformasyon Politikaları Bakanı, bunların yurtdışından temin edilmesine ihtiyaç olmadığını söyledi. Bakan Tkaçenko şöyle konuştu:

Çalışması rahat profesyonel yapımlar. Yüksek kaliteli film ekipmanları; böylece yurtdışından almaya gerek kalmaz, çünkü bu dizi maliyetlerini artırır. İnsan sermayesi; aktörler, yönetmenler, senaristler, kamera ekibi, tasarımcılar ve çekim sürecine dahil olan herkes. Konaklama ve ekipman kiralama fiyatları Avrupa ve Asya’dakinden daha düşük.

Ukraynalı Bakan Tkachenko'dan Türk turizmine övgü - Son Dakika Haberleri

UKRAYNALI BAKAN’DAN “SQUID GAME” ÖNERİSİ

Bakan Tkaçenko, yakın zamanda Netflix temsilcileriyle işbirliğini güçlendirmek için bir görüşme gerçekleştirdiğini hatırlatarak, şu anda müzakere aşamasında yakın temas halinde olduklarını belirtti:

Ukrayna filmlerinin yakında platformda görünerek yeni zirvelere ulaşması muhtemel.

Tkaçenko, “Squid Game” dizisinin Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere 80’den fazla ülkede izlenme oranları açısından birinci sırada yer aldığını kaydetti. Söz konusu proje, Netflix platformunun coğrafyasını genişletmek ve Asya’dan aboneleri çekmek için tasarlanmış olsa da, dizi İngilizce olmayan diziler arasında izlenme rekorları kırdı.