Konya’da Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline karşı protesto yürüyüşü gerçekleşti

Diaspora
qha muhabir
06 Mart 2022, 00:09
qha muhabir
06 Mart 2022, 00:09

Bugün Konya’ya yaşan Kırım Tatarları, Ukraynalılar ve Türkiye vatandaşlarının katılımlarıyla Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini protesto etmek, Ukrayna’ya olan desteklerini ifade etmek amacıyla protesto yürüyüşü ve basın açıklaması düzenlendi.

Konya’da 5 Mart 2022 Cumartesi günü Ukrayna’da yaşanan işgal girişimine karşı protesto yürüyüşü gerçekleştirildi. Protesto yürüyüşünü Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Konya Şubesi ile Konya Ukraynalılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği organizatörlüğünde, Ahde Vefa Turan Birliği Sosyal Yardımlaşma ve Eğitim Derneği düzenledi. Etkinliğe yoğun katılım sağlandı.

PROTESTO YÜRÜYÜŞÜ SESSİZ BİR BİÇİMDE GERÇEKLEŞTİ

Gösteri yürüyüşü saat 14.00’da başlayıp 15.30’a kadar devam etti. Etkinlik içerisinde sadece Gökbayrak, Ukrayna Bayrağı ve Türk Bayrakları kullanıldı. Etkinlikte ayrıca “Savaşa Hayır”, ” Savaşı Durdurun”, “Kırım Tatar Halkı Teslim Olmayacak”, “Ukrayna’dan elini çek Rusya”, “Bugün Hepimiz Ukraynalıyız”, “Teşekkürler Türkiye”, “Rusya İnsanlık Suçu İşliyor”, “Katil Putin” gibi Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yaptığı işgali lanetleyen, savaşın durdurulmasını isteyen ve Ukrayna’ya yönelik desteklerini ifade eden sloganların yazıldığı dövizler ve pankartlar kullanıldı. Yürüyüşte Konya’da yaşayan Ukraynalılar ve Kırım Türkleri ile Konyalı halk büyük bir ilgi gösterdi. Yürüyüş boyunca dünya kamuoyunun yaşanan işgal ve savaş olayına sessiz kalmasına tepki olarak sessiz bir şekilde gerçekleşti.

BASIN BİLDİRİSİ OKUNDU

Kılıçarslan Meydanında başlayan yürüyüş, Kayalıpark Meydanı’nda toplanılması ile devam ettı. İstiklal Marşı, Kırım Marşı ve Ukrayna milli marı okundu. Ardından Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Konya Şubesi Başkanı Mustafa Sırrı Demirel Konya Kırım Türkleri adına basın bildirisi metnini okudu.

Demirel’in okuduğu basın bildirinin tam metni şöyle:

KONYA KIRIM TÜRKLERİ
BASIN BİLDİRİSİ

2014 yılından beri Rus işgali altında bulunan Kırım’da çok ciddi insan hakları ihlalleri ve hatta şu anda savaş suçları işleniyor. Bu konunun Türkiye’de yeterince gündem olmaması ilginç bir durum olarak karşımızda. Bunun önüne bir nebzede olsun geçebilmek adına basın toplantısını yapıyoruz.
Bundan 8 yıl önce Kırım’ın işgali ile başlayan süreç bugün bütün Ukrayna’nın işgaline yönelik Rusya saldırısı ile çok daha korkunç bir boyut almıştır. Rusya tarihinde pek çok kez yaptığı gibi bugün bir kez daha uluslararası hukuku, diplomasiyi ve imzası bulunan antlaşmaları ayaklar altına almıştır.
Tarihi boyunca defalarca Rusya rejiminin yaptığı katliamlar ve soykırımların mağduru olan pek çok halk gibi Kırım Tatarları da Rusya’nın Ukrayna’da yeni katliamlar ve soykırımlar yapması endişesini taşımaktayız. Ne yazık ki kırım tatarlarının tarihi tecrübesi bu endişenin gerçekleşmesi ihtimalini yükseltmektedir.
Rusya ordusu 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya yönelik geniş çaplı hareketiyle savaşı başlatmış oldu. Şehirleri de bombalayarak Ukrayna topraklarında Kırımdan girerek ilerlemeye başladı.
Bugün sadece Ukrayna değil bütün dünya için felaketin başladığı bir gün olarak görüyoruz. Dünyayı felakete götüren bu alçak ve aşağılık girişimi çok önceden planlayarak, adım adım uygulayan Rusya’yı şiddetle protesto ediyoruz.
Türkiye’de yaşayan milyonlarca Kırım Tatarı adına bu savaşın bir an önce sonlandırılması dileğiyle, Ukrayna’nın yanında olduğumuzu deklere ederek, dünya kamuoyunu bu felaket karşısında sessiz kalmamaya davet ediyoruz.
Gelecek günler katliam ve soykırım suçlusu Rusya devleti ve yetkililerinin adalet önünde ve insanlık vicdanı karşısında yargılanacağı, hesap vereceği zamanları mutlaka gösterecektir.
Kırım Tatar halkı boyun eğmeyecektir.
Her şey Kırım için …
Yaşasın Kırım…
Kırım Kırım garip Kırım
Dile fikirde işte birlik…
Tüm Konya’yı Kırım’ımız adına birlik olmaya davet ediyorum.

Kırım Derneği Konya Şubesi Başkanı
Mustafa Sırrı Demirel

ŞİDDETLİ BİR DİRENİŞ MÜCADELESİNE HAZIRIZ

Basın bildirisinin ardından Konya Ukraynalılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Alina Göçer konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasında şu ifadelere yer verildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Ukrayna’ya karşı bir savaş başlattı. Ukrayna devletini yok etmeyi, güç kullanıp Ukrayna toprağını işgal etmeyi amaçlıyor. Şu anda Ukrayna’da gerçek bir savaş yaşanıyor. Ukrayna düşmeyecek, Ukrayna kazanacak, durmayacağız ve yorulmayacağız. Topraklarımızı ve insanlarımızı korumak için gerekirse şiddetli bir direniş mücadelesine hazırız. yaşasın Ukrayna, Yaşasın Türkiye, Yaşasın Kırım.”

KIRIM TATAR ŞEHİTLERİ ADINA KURAN TİLAVETİ VE DUA

Konuşmalar sonrasında Kırım’da geçmiş zamanlarda yaşanan sürgün dönemi ve 2014 yılından bu yana Rus güçlerinin baskı ve zulümlerine karşı gelen ve hayatlarını kaybetmiş şehitlerimiz ve şu anda Ukrayna’da sıkıntı çeken tüm milletler için Muhammet Şen hoca tarafından Kuran-ı Kerim tilaveti ve dua edildi.

Protesto yürüyüşünden kareler: