"Komünist" Çin'in, vahşi kapitalizmi: Doğu Türkistanlılara köle işçi muamelesi

13 Mayıs 2020, 16:57

Çin, koronavirüs salgını nedeniyle girdiği ekonomik durgunluğa karşı Doğu Türkistan’daki Uygur, Kazak ve diğer Türk halklarını köle olarak zorla fabrikalarda çalıştırmaya başladı.

Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP), koronavirüs salgını sonrasında Doğu Türkistan’daki toplama kamplarından binlerce Doğu Türkistanlıyı, ülkenin iç bölgelerindeki fabrikalara yolladığı haberlerine gün geçtikçe yenisi ekleniyor. Dünyada birçok ülke ekonomilerini insanlarının sağlıklı çalışma prensiplerine göre şekillendirirken, Komünist Parti yönetimindeki Çin, vahşi kapitalist bir yöntemle Uygurları köleleştirme ve kimliklerini yok etme konusunda planlarından vazgeçmiyor. Son olarak 30 bin Uygur Türkü’nün fabrikalarda zorla çalışmaya gönderileceğine dair haberler yayımlandı.

TOPLAMA KAMPLARINDAN FABRİKALARA KÖLELİK REJİMİ

Haber ajanslarının South China Morning Post gazetesine dayanarak yayımladığı haberde, kamplarda tutulan Doğu Türkistanlıların fabrikalara gönderilmeye hazırlandığı belirtiliyor. Shenzen şehrine 50 bin, Shaogun şehrine ise 30 bin kişinin gönderileceği bilgisinin yer alıyor. Çin hükumetinin, bu sayede ekonomide virüsten kaynaklanan kötü gidişata rağmen, dünyaya kampların nasıl başarılı olduğunun gösterilmesini amaçladığı ifade ediliyor.

Komünist Parti, Doğu Türkistan halkına yönelik zorunlu çalıştırma (köleleştirme) programını bölgelere ve amaçlarına göre farklı sistemlerle yürütüyor. Bunlardan ilki sözde eğitim kamplarına dayanıyor. Bu kamplarda tutulanlar daha sonra zorunlu işçi olarak kampa yakın bölgelerdeki sanayi bölgelerine gönderiliyor. Belli bir süre çalıştıktan sonra kendi köyüne dönse bile kamplardan geçenler, mutlaka orada kurulu daha küçük atölyelerde çalışmak zorunda. İkincisi, şehirlere uzak yerlerde yaşayanlar önce merkezlerdeki kamplara gönderilip eğitiliyor, daha sonra fabrikalara yollanıyor. Üçüncü yöntem ise köylerinden ayrılamayacak durumdaki kişileri (özellikle kadınları), köle gibi kullanmak için oralara yakın yerlerde atölyeler kurup onları çalıştırmak.

ZORLA ÇALIŞTIRILAN UYGURLARIN SAYISI YARIM MİLYONU BULDU

Avustralya Stratejik Politika Enstitüsünün bu yılın başında yayımladığı raporda, 80 binden fazla Uygur Türkü’nün köle gibi fabrikalarda çalışmaya gönderildiği “Satılık Uygurlar” başlığı ile yer almıştı. Bugün köle gibi çalıştırılan Uygur Türklerinin sayısının, 500 bini bulduğu ifade ediliyor. Çin’in ekonomik hegemonyasını büyütmek için kurduğu bu yüzyılın kölelik sisteminin, bir an önce durdurulması gerekiyor. Bu noktada en büyük sorumluluk Birleşmiş Milletler (BM), Müslüman ülkeler ve Çin’den ürün alan batılı şirketlere düşüyor.

Çin
Doğu Türkistan
Uygur Türkleri
Bunlara da bakın: