Komada olan Rus muhalif lider Navalnıy Berlin’e götürüldü

Güncel
Elvina Khalilova
22 Ağustos 2020, 17:05
Elvina Khalilova
22 Ağustos 2020, 17:05

Rusya’da toksik zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırılan ve komada olan tanınmış Rus muhalif lider Aleksey Navalnıy, tedavi için Almanya’ya sevk edildi. Navalnıy’ın bilincinin kapalı olduğu bildildi.

Rus muhalif lider Basın Sözcüsü Kira Yarmış’tan alınan bilgileri aktaran Reuters haber ajansı, Navalnıy’ın 22 Ağustos 2020’de sabah saatlerinde özel bir ambulans uçakla Berlin Charite Üniversite hastanesine nakledildi duyurdu.

Reuters’ın konuyla ilgili açıklamasında, “Politikacıyı taşıyan özel ambulans uçak, sabah saatlerinde Berlin’deki Tegel havalimanına iniş yaptı. Navalnıy güvenlik önlemleri altında ambulansla Berlin Charite üniversite hastanesine götürüldü.” ifadelerine yer verildi. 

Şimdilik Navalnıy’in durumunun stabil olduğu aktarıldı.

Fotoğraf: Reuters

MUHALİF LİDER NAVALNIY KOMADA

Navalnıy’ın, 20 Ağustos 2020 tarihinde Tomsk şehrinden Moskova’ya yolculuk yaptığı sırada uçakta fenalaşmıştı. Muhalif lideri taşıyan uçak Omsk’a acil iniş yaptıktan sonra Navalnıy bilinci kapalı bir şekilde ambulansla alınarak hastaneye kaldırıldı. Muhalefet, Aleksey Navalnıy’ın Kremlin tarafından zehirlendiği kanaatinde.

Basın Sözcüsü Yarmış, Navalnıy’ın havaalanında içtiği çaya katılan bir maddeyle zehirlenmiş olabileceğini ifade etti.

Öte yandan Navalnıy’ın yoğun bakıma alındığı hastanenin doktorları, zehirlenme de dahil olmak üzere çeşitli teorileri düşündüklerini söyleyerek kesin bir teşhisi henüz koyamadıklarını açıklamışlardı.