Kolombiyalılar, Geleneksel Türk Okçuluğunu tanıdı

14 Aralık 2019, 10:57

Kolombiya’nın başkenti Bogota’da Okçular Vakfı Spor Kulübü sporcuları Geleneksel Türk Okçuluğu gösterisi düzenledi.

Geleneksel Türk Okçuluğu, “İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesine” kabul edildiği Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Somut Olmayan Kültürel Miras 14. Hükûmetlerarası Komite Toplantısında düzenlenen gösteriyle ziyaretçilerle buluştu.

KATILIMCILARA ANLAMLI HEDİYE

Birçok ülkeden toplantıya katılan temsilcilerin yanı sıra kongre merkezinde bulunan Kolombiyalılar tarafından merakla seyredilen gösteride katılımcılara zihgir (okçuların baş parmaklarına taktıkları yüzük) armağan edildi.

Gösterinin ardından kulüp sporcularından Kübra Balaban, Geleneksel Türk Okçuluğunun “İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesine” kabul edilmesinden dolayı mutlu olduklarını kaydetti. Listeye Geleneksel Türk Okçuluğunun kabul edilmesiyle büyük gurur yaşadıklarını belirten bir başka sporcu Mehmet Keskin ise bu kabulün gerçekleştiği ana şahit olmaktan dolayı da ayrıca sevincinin katlandığını ifade etti.

TÜRKİYE’NİN 18’İNCİ UNSURU

Kolombiya’nın başkenti Bogota’nın ev sahipliği yaptığı UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras 14. Hükûmetlerarası Komite Toplantısında Geleneksel Türk Okçuluğu “İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesine” girmiş ve bu alanda Türkiye’nin 18’inci unsuru olarak kaydedilmişti.

TÜRKİYE 2006’DA TARAF OLDU

Türkiye, 2003’te ilan edilen UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesine 2006’da taraf olmuştu.

Geleneksel Türk Okçuluğu
kolombiya
Türk okçuluğu
Türkiye
Bunlara da bakın: